Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 08 | #8: Behať veľa kilometrov už dnes nie je v móde!

Hovorí sa, že keď má človek zlý deň, mal by si ísť zabehať a ak to nepomôže, mal by bežať ešte ďalej! To si však žiada dobrý tréningový plán! Spôsobov, ako si ho možno vyskladať, je veľa. Netreba však zabúdať ani na cieľ, ktorý chceme dosiahnuť.

Základom úspechu pri trénovaní behu nie je nabehať veľké množstvo kilometrov

Je totiž lepšie byť viac smart, kreatívny a trošku sa s tréningom „pohrať“. Prečo? Preto, aby sa vaša výkonnosť v určitom bode nezastavila a vy nebudete vedieť ani zrýchliť, ani predĺžiť svoju bežeckú vzdialenosť. Keďže aj pri tejto športovej aktivite platí, že menej je viac, vyskúšajte znížiť počet tréningov počas týždňa. Efektívnejšie je trénovať menej a viac sa zamerať na regeneráciu, aby telo doplnilo palivo na ďalší tréning.

Ako by mal vyzerať tréningový týždeň?

Podľa kondičného trénera a aktívneho triatlonistu Michala Uličného musí byť najmä pestrý. Čo to znamená? V každej tréningovej jednotke sa treba zamerať na inú vlastnosť – rýchlosť, aeróbnu vytrvalosť, tempo či silu. Vďaka tomu dostane naše telo po každom behu nový impulz a zlepší sa aj naša výkonnosť.

A čo beh do kopca?

Rozhodne áno, pretože má viacero pozitív. Zlepšuje sa napríklad technika behu. Kolená zdvíhame o čosi vyššie, odrážame sa viac cez špičku, sklon trupu je taktiež výrazne lepší a najmä, zapájame aj paže. A hoci je beh prioritne o nohách, kadenciu kroku určuje aj pohyb rúk. Kopce človeka jednoducho prinútia, aby zo svojho tela dostal maximum.

Keď bežím, rozhoduje rýchlosť alebo si treba zachovať stále to isté tempo?

Hrá s rýchlosťou je veľmi dôležitá. Behať každý deň niekoľko kilometrov neprinesie žiadne výsledky. V horšom prípade naopak zranenia. V týždni by preto nemal chýbať taký tréning, počas ktorého sa zameriame práve na rýchlosť. Preložené do reči športovca: skúšať rôzne variácie 200-viek, 400-viek či 800-viek. Základ je, dostať sa preč zo zóny komfortu a donútiť telo, aby išlo o čosi rýchlejšie, ako to plánujete napríklad na pretekoch.

Čo je to tempo beh?

Jeho úloha znie: Zvyknúť si na tempo, ktorým plánujeme behať na pretekoch. Pri tomto tréningu človek zistí, akú kadenciu pri behu potrebuje, ako veľmi musí počas cvičenia zapojiť ruky, ako sa mu dýcha, ako sa vtedy cíti. Vie si tiež vypočítať, ako často si bude musieť na pretekoch dopĺňať tekutiny a cukry! ☺

Existuje niečo ako najobľúbenejší beh?

Existuje. Medzi hobby bežcami je to aeróbny beh. Podľa Michala Uličného je najviac obľúbený preto, lebo človeka počas neho nič nebolí, nezadýcha sa, vie si popri behu pokojne pokecať aj s kolegom a nesiaha si na dno svojich síl. Ide síce o typ tréningu, ktorý človeka nezrýchli, ale vďaka nemu sa naučí byť vytrvalý. Najviac sa hodí na koniec týždňa, keď je už telo unavené. Ako Michal Uličný dodáva: „Aeróbny beh je príjemný tréning, ktorý zdvihne sebavedomie a vyčarí úsmev na tvári.“

Kraj | 24. 09. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov