Aktívne a zdravo

Pre všetkých fanúšikov aktívneho životného štýlu

BLOG 25 | #25: Letná dovolenka: Doprajme si, ale majme na mysli, že každý krok sa počíta!

Ale, pozor! Leto by nemalo byť len také aktívne, aby sme po ňom neboli ešte viac unavení. 

S troškou zveličenia možno povedať, že slovo dovolenka je odvodené od slova – dovoliť si! S obdobím letných dovoleniek naozaj prichádza aj čas, keď zvykneme viac alebo menej poľaviť, ak ide o režim zdravého životného štýlu. Menej sa hýbeme a viac si užívame pôžitky typu – švédske stoly či all inclusive stravovanie. A potom sa dostavia výčitky. 

Podľa triatlonistu Patrika Čurilu, ktorý nám k tejto téme porozprával viac v príslušnom podcaste, vieme poňať letný oddych viacerými spôsobmi. Doma aj v zahraničí. Alebo sa vyberieme na tradičnú dovolenku k moru, ktorej súčasťou bude vedomé „vylihovanie“ na pláži a cielené ochutnávanie tradičnej domácej kuchyne, alebo si zvolíme „aktívnu dovolenku“. Tá je v ostatnom čase veľmi obľúbenou formou letného oddychu. Zahŕňa pravidelný pohyb formou spoznávania lokálnej kultúry, napríklad cez prechádzky za jej výnimočnými miestami. Aktívna dovolenka v sebe zahŕňa aj pravidelné športovanie. 

Prvý typ dovolenky má logicky oddychovejší charakter. Možno ho však vnímať ako súčasť niekoľkodňovej regenerácie a (potrebného) oddychu. Práve to je podľa Patrika Čurilu moment, keď si naše telo a naša hlava dokážu skutočne oddýchnuť. Preto je úplne v poriadku, pokiaľ od režimu zdravého stravovania a pravidelného pohybu, ktorý máme nastavený a zaužívaný doma, mierne upustíme. Ale! Ako vo všetkom v živote, aj v tomto prípade platí – všetko s mierou, pretože všetkého veľa škodí! Každý predsa vie, že prejedanie sa a nadmerné pitie alkoholu, hoci len vo forme osviežujúcich letných drinkov, na konci dňa až taký príjemný pocit neprinesie. Je to skrátka chvíľková radosť. 

Druhý typ dovolenky, ktorú nazývame aktívna, má z dlhodobého hľadiska nepochybne viac benefitov. Jeho najväčším plusom je fakt, že človek výrazne neupustí od svojho zaužívaného režimu, ak ide o zdravý životný štýl. Často ho len nahradí inými spôsobmi, ktoré sa dajú zrealizovať v danej lokalite. Môže ísť o spoznávanie krajiny jazdou na bicykli, o prechádzku po promenáde, či o absolvovanie túry v prírode alebo o návštevu miest, ktorých spoznávanie vie zabrať hodiny. A každý krok sa počíta! Vzhľadom na to, že všetko má svoje „pre“ a „proti“, druhou stranou mince aktívnych dovoleniek môže byť nahromadená únava. Koniec koncov, komu sa ešte nikdy nestalo, že sa vrátil domov so slovami: „Potrebujem ďalšiu dovolenku!“ A to bola básnická otázka. 

Zlaté „dovolenkové“ pravidlo znie: Kalorický príjem nesmie výrazne prevýšiť kalorický výdaj! Ak sa tak stane, človek prirodzene priberie. Práve z tohto dôvodu Patrik Čurila odporúča, absolvovať v každý deň dovolenky aspoň jednu polhodinovú aktivitu. Jednak si ňou naštartujeme tráviace a metabolické procesy, jednak si touto cestou zvýšime kalorický výdaj. Jednou zo spomínaných aktivít môže byť napríklad „indiánsky beh“, teda striedanie behu a chôdze alebo plávanie. Alfou a omegou zdravého životného štýlu je pitný režim – najmä v podobe pitnej vody, ktorú ani na dovolenke netreba nahradiť sladenými nápojmi.  

Ako sa po letnej dovolenke čo najbezbolestnejšie vrátiť do starých koľají? Patrik Čurila vám z vlastnej skúsenosti poradí v príslušnom podcaste! Platí však, že nič netreba preháňať a čas si treba dať aj v súvislosti s návratom do denného režimu, z ktorého sme počas dovolenky na istý čas prirodzene upustili! Naša duša to koniec koncov určite ocenila. 😊

Kraj | 23. 07. 2024

Zoznam blogov

Zoznam podcastov