Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 21 | #21: Alergia na ryby

Dovolenku nám môže znepríjemniť aj alergia na ryby a morské plody

Ako raz povedal írsky spisovateľ George Bernard Shaw: „Zo všetkých lások najúprimnejšia je láska k jedlu.“ Napriek jeho nesporne sympatickému tvrdeniu existuje niečo, čo nazývame alergia na potraviny. Jej prejavy môžu výrazne ovplyvniť kvalitu nášho života. Napríklad za veľkou mládkou patrí medzi najčastejšie potravinová alergia na arašidy, čo úzko súvisí so životným štýlom Američanov, ktorí sú známymi milovníkmi arašidového masla. Odborníci sa v ostatných rokoch stále častejšie stretávajú s alergiou na morské plody a živočíchy. Ako sme na tom my Slováci? Začnime však pekne od začiatku.

Ovplyvňuje náš vek skutočnosť, na aké potraviny budeme alergickí?

Ovplyvňuje. U malých detí do jedného roka je najčastejším alergénom mlieko, ďalej vajcia (najmä bielko) a múčne výrobky. Staršie deti od 6 rokov zvyknú vyrastať z alergie na múku, alergénom však naďalej zostávajú vajcia a mlieko. Na treťom mieste sú orechy, arašidy a ovocie. Dospelé osoby trápi najčastejšie alergia na orechy, ovocie, zeleninu, arašidy a iné semená, ale aj na strukoviny. Pozitívne vyznieva fakt, že alergia na mliečnu bielkovinu, múku, vajíčko je vo vyššom veku zriedkavá.

Ochorieť môžeme aj z plodov mora a rýb

Cestovanie do exotických krajín, napríklad aj v rámci letnej dovolenky, sa nezaobíde bez vyskúšania zahraničnej kuchyne, ktorej súčasťou je aj bohatá ponuka morských plodov a živočíchov. Aj na tieto delikatesy však môže telo človeka zareagovať negatívne. Alergiu na plody mora majú podľa dostupnej odbornej literatúry asi 2 percentá populácie. Menej ako percento z nich predstavujú deti. Rizikové sú z tohto pohľadu najmä krevety, kraby, homáre, lastúrniky, ulitníky (slimáky) a hlavonožce (sépie, chobotnice). Alergická reakcia sa po ich konzumácii prejaví akútne a sprevádzajú ju zažívacie problémy. Najčastejšie ide o silnú bolesť žalúdka, zvracanie, častá je aj hnačka, ale aj sťažené dýchanie.

Alergickí môžeme byť aj na ryby. Na morské alebo sladkovodné?

Alergia na ryby postihuje menšie percento populácie (0,2 %). Poznajú ju najmä obyvatelia prímorských krajín, keďže sa tento typ potravinovej alergie prejavuje častejšie po konzumácii morskej ryby. Alergickú reakciu najpravdepodobnejšie vyvolá Anisakis. Je to parazit, respektíve parazitický červ, ktorý sa nachádza v rybom mäse (makrela, treska, sleď...). Viac alergénov by sme podľa odborníčky našli v ľahkom tkanive rýb než v tom tmavom mäse. Z tohto pohľadu je všeobecne lepšie tolerovaný napríklad tuniak. Napriek tomu treba poznamenať, že tento alergia mäso z ryby alebo dary mora je celoživotná. Diagnostikuje sa obdobne ako iné typy potravinovej intolerancie. Predchádza mu rozhovor, počas ktorého lekár zisťuje podrobnú anamnézu, nasledujú kožné testy alebo vyšetrenie z krvi a zriedkavé nie sú ani provokačné testy, keď sa pacientovi podáva konkrétny alergén.

Už viem, že som alergický na ryby, môžem si dať morské riasy?

Dobrá správa! Osoba alergická na dary mora sa nemusí obávať konzumácie morských rias ani výťažkov a prípravkov z nich.

Čo je to vlastne skrytá alergia?

Podľa odborníka majú krabie tyčinky ponúkané v našich obchodoch s krabím mäsom len málo spoločného. Najčastejšie sú vyrábané z rybieho mäsa, napríklad z tresky. Tá však môže obsahovať stopy kôrovcov alebo mäkkýšov, čomu sa hovorí skrytá alergia.
Veľký pozor si musíme dávať aj v reštauráciách. Olej na smaženie sa totiž často používa viac ako len jedenkrát. Najprv na ňom kuchár vysmaží rybu a potom pokojne napríklad stejk. Ázijské a talianske reštaurácie zase veľmi rady používajú rôzne vývary a omáčky z rýb, aby nimi dochutili aj „nerybacie“ jedlo.

Pár slov na záver:

Pacienti s diagnózou „potravinová alergia na ryby a morské plody“ musia byť pri konzumácii veľmi opatrní. Niektorí môžu negatívne reagovať aj na „obyčajné“ výpary z nich, čo sa prejaví dýchacími a astmatickými ťažkosťami. Takto alergickému pacientovi môže ublížiť aj bozk od človeka, ktorý predtým večeral rybu alebo morského živočícha.

Kraj | 22. 07. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov