Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 29 | #29: Jablko - tvári sa nevinne a môže spôsobiť alergiu!

Napriek všeobecnému a rozhodne pravdivému tvrdeniu o zdravom ovocí, sú situácie, keď vie značne potrápiť zdravie. Po jeho konzumácii sa totiž môže prejaviť alergická reakcia. A nielen. U niektorých alergikov stačí vdýchnuť vôňu ovocia alebo pobozkať niekoho, kto si ho doprial krátko predtým, aby sa dostavili zdravotné komplikácie.

Na Slovensku neexistuje databáza potravinových alergikov, podľa odborníčky Zuzany Abaffyovej si ju však vedú naši českí susedia. Ovocie je po bielkovine kravského mlieka a orechoch evidované ako tretí najčastejší alergén.

Intolerancia na ovocie a tiež prvá alergická reakcia naň stúpa vekom. Najčastejšie sa prejavuje v podobe orálneho alergického syndrómu, čo znamená, že sa obmedzuje predovšetkým na ústnu dutinu. Kľúčovú úlohu zohráva v tomto prípade aj alergia na peľ.

Pod alergiu na ovocie sa podpisujú najrôznejšie chemické látky prítomné v plodoch, ale aj spomínaný peľ, keď kvitnú. Niektoré sú pre človeka prekážkou len v surovom stave a preto ich pred zjedením treba skúsiť tepelne upraviť. Sú situácie, keď napríklad pomôže ošúpanie jablčnej šupky.

Sprievodné znaky „ovocnej“ alergie

• Svrbenie a pálenie pier, ďasien, jazyka, podnebia a krku
• Bolesti hrdla, problémy s prehĺtaním
• Afty v ústach
• Kýchanie a iné dýchacie ťažkosti
• Svrbenie oči alebo uší
• Problémy so žalúdkom, pocit na vracanie, hnačka
• Najvážnejší – anafylaktický šok

Najčastejšie sme alergickí na JABLKO, pričom (po)trápiť nás môže len v sezóne a mimo nej vôbec. Nie je jablko ako jablko. Niekto si totiž môže dopriať domáce, kupované mu už však spôsobujú ťažkosti. Veľký vplyv má na alergénnosť jabĺk ich skladovanie, ale aj napadnutie plesňami či hmyzom. Platí, že skladovaním sa množstvo alergénnych bielkovín v ovocí zväčšuje. V praxi to znamená, že jablko odtrhnuté zo stromu a krátko na to skonzumované, nemusí spôsobiť žiadne zdravotné komplikácie. Čím dlhšie ho však budeme skladovať, tým vyššie bude riziko, že spôsobí alergickú reakciu.

Najviac alergénne sú podľa českých odborníkov odrody Golden Delicious alebo Granny Smith, menej zase Santana alebo Elise. Veľa pacientov s jablčnou alergiou toleruje starú odrodu lesných jabĺk (takzvané staré padavky).

Je tiež možné, že nám lekár najprv diagnostikuje alergiu na jablko(ovocie) a až neskôr (o cca 2 až 3 roky) sa nám prejaví klasická (peľová) alergia na brezovité stromy.

Koľko jabĺk „musím“ zjesť?

Jedno. Niekedy dokonca stačí bozk od človeka, ktorý ho práve dochrúmal. Inokedy sa alergia prejaví pri strúhaní tohto jablka a niekto reaguje podráždene pri jeho šúpaní. Pacient alergický na jablko môže skrížene reagovať na čerešne, banán alebo kiwi.

Kraj | 12. 01. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov