Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 68 | #68: Ako by (ne)mal vyzerať chlieb, ktorý si vložíme do nákupného vozíka?

Z koláčov sa človek preje, z chleba nie. V slovenskom prísloví je ukrytý pravdivý odkaz na adresu potraviny, ktorej sa s veľkou pravdepodobnosťou nikdy neprejeme. Koniec koncov, je to práve poctivý slovenský chlieb, ktorý nám počas pobytu v zahraničí zvykne v rámci stravovania najviac chýbať. Poďme sa s touto škrobovou potravinou, ktorá je v mnohých ohľadoch nad zlato, bližšie zoznámiť.

Chlieb, ale aj pekári, ktorí ho pečú, rovnako ako pečivo vo všeobecnosti, má v kalendári medzinárodných sviatkov vymedzený vlastný deň. Svetovým dňom chleba je oficiálne 16. október. Pravidelne si ho pripomíname od roku 2002.

Slovákov možno považovať za chlebový národ. Okrem toho, že hostí máme vo zvyku vítať chlebom a soľou, zrejme len ťažko by sme natrafili na slovenskú domácnosť, v ktorej sa nikdy nekonzumuje. Obzvlášť obľúbený je ako súčasť raňajok, navyše, predstavuje základ výživovej pyramídy, ktorú často spomíname nielen v našich blogoch, ale aj v podcastoch s odborníkom na zdravý životný štýl - pánom doktorom Petrom Minárikom. Najväčšej obľube sa (u nás) teší klasický pšenično-ražný konzumný chlieb, na popularite však naberá aj chlieb s vyšším obsahom ražnej, celozrnnej alebo viaczrnnej múky, ale aj jeho kvásková verzia.

Benefity čerstvého chleba? Chlieb je považovaný za významný zdroj energie, obsahuje vitamíny skupiny B, železo, vápnik a vlákninu, ktorá rovnako prospieva nášmu zdraviu. Je užitočná v boji proti civilizačným chorobám, znižuje hladinu cholesterolu, funguje ako prevencia pred vznikom cukrovky a v hrubom čreve má probiotický účinok.

Pri výbere chleba platí, a píše sa o tom aj v knihe Potravinová a nutričná gramotnosť (rok vydania 2022), že čím viac prírodného živého kvasu sa v ňom nachádza, tým je kvalitnejší a dlhšie vydrží. Jednotlivé druhy sa delia podľa toho, koľko a akej múky chlieb obsahuje. Pri jeho kupovaní treba zohľadniť napríklad aj to, či je čerstvý, upečený najneskôr pred 24-mi hodinami alebo dopečený z mrazeného polotovaru. Chlieb v obchode by mal mať gaštanovohnedú alebo zlatohnedú rovnomerne zafarbenú , neporušenú a primerane pomúčenú kôrku. Jeho vnútro, teda striedka, musí byť rovnomerne prepečená a pružná, to znamená, že sa po stlačení vráti do svojho pôvodného tvaru. V žiadnom prípade však neplatí, že čím tmavší, tým zdravší.

Ani on nie je večne mladý, aj keď… !

Inak povedané, aj chlieb (nám) starne. A čím je starší, tým viac vysychá, jeho vnútro stráca elastickosť a drobí sa. Nízke teploty mu neprospievajú, ideálne sa cíti pri 20-tich až 25-tich stupňoch Celzia, zabalený do čistej utierky, v ktorej sa mu dobre dýcha. Zatiaľ čo pobyt na vzduchu ho vysušuje, na svetle zase stráca vitamíny. Krájať ho dopredu nie je dobrý nápad.

Zamraziť, nezamraziť? To je otázka!

A odpoveď znie: Zamraziť, ale čo najčerstvejší. Svoje vlastnosti by si mal napriek nízkym teplotám uchovať ešte niekoľko mesiacov. Opačný proces znamená, že chlieb rozmrazíme pri izbovej teplote alebo v mikrovlnnej rúre.

Pár slov na záver: Nie vždy platí, že tmavé pečivo = (automaticky) zdravšie pečivo, rovnako tak nie je pravdivé tvrdenie, že čím menej tuku sa v ňom nachádza, tým je zdravšie. Napokon, viac sa o tejto chutnej téme dozviete v našom aktuálnom podcaste!

Život je ako chlieb. Časom vždy tvrdší a tvrdší. Ale, čím menej ho zostáva, tým viac si ho ceníš. (Indro Montanelli)

Kraj | 01. 09. 2022

Zoznam blogov

Zoznam podcastov