Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 12 | #12: Ako ostať na Vianoce fit a bez tráviacich ťažkostí

Vianoce sú nielen sviatkami radosti a pokoja, ale aj dobrého jedla. Často zhrešia aj tí, ktorí držia diétu, alebo trpia potravinovými intoleranciami. Keď to s vianočnými dobrotami preženiete, čaká vás v lepšom prípade pár kíl navyše, v horšom prípade zažívacie problémy. Ak chcete prežiť Vianoce bez problémov, dopriať si rôzne maškrty a ostať fit, stačí dodržiavať pár pravidiel.

Blížia sa vianočné sviatky, kedy si ľudia častejšie doprajú rôzne dobroty a sladkosti. Zabúdajú však na to, že tým trpí tráviaci trakt, ktorý na takýto nápor nie je bežne zvyknutý. Aby ste svojmu telu neubližovali, stačí dodržiavať pár jednoduchých zásad. „Dôležité je neprejedať sa. Cez Vianoce sa to často nedá, lebo každá rodina má veľmi dobrú ponuku jedál a človek tomu neodolá. Ale zaplatí za to ťažkým žalúdkom a nevoľnosťou. Treba mať pevnú vôľu. Ak budete konzumovať počas sviatkov iba obmedzené množstvo, nebudete mať žiadne problémy,“ vysvetlil doktor Vladislav Abaffy, zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení, ktoré vám prináša sieť moderných slovenských potravín Kraj.

Dohliadnite na deti

Cez sviatky by jedli hlavne oči a u detí to platí dvojnásobne. Rodičia by mali prihliadať počas sviatkov na stravovanie svojich ratolestí. „Deti sú v stravovaní veľmi náchylné na prijímanie cukrov, nakoľko je to veľmi rýchly zdroj energie. Určite je vhodné, keď sa použijú recepty, ktoré obsahujú skôr surovú stravu a nahradiť polysacharidy krátkymi reťazcami tukov a nenasýtenými mastnými kyselinami. Je dôležité aj počas sviatkov dávať deťom do stravy veľké množstvo zeleniny,“ vysvetlil lekár.

Alergici by nemali zhrešiť

Cez Vianoce často zhrešia aj ľudia s potravinovými intoleranciami a doprajú si aj zakázané potraviny a niekoľko dní fungujú pomocou tabletiek na trávenie. „Určite neodporúčam porušovať diétu len kvôli tomu, že sú Vianoce. Okamžite sa to prejaví na zdravotnom stave a môže to dlho pretrvávať,“ doplnil lekár s tým, že na trhu existuje široká paleta potravín a receptov, z ktorých sa aj pre ľudí s intoleranciou dajú pripraviť veľmi chutné jedlá. Tak nezaťažia tráviaci trakt a neporušia diétu.
Cez sviatky by ste si mali dopriať aj niečo zdravé a nebudete mať výčitky. „Recepty by mali byť zložené z čerstvých surovín, semien, olejov, či maku. Napríklad bez použitia múky viete pripraviť makový koláč s pridaním nesladeného lekváru posypaný orechami. Je to otázka fantázie. Zdravé recepty nájdete na internete a sú skutočne chutné,“ doplnil odborník.

Pozor na novoročné predsavzatia

Na nový rok si ľudia často dávajú záväzok schudnúť. Po sviatkoch, ktoré sú spojené práve s prejedaním, by si mal každý odťažiť a odzdraviť svoj tráviaci systém a dostať sa do normálu. „Ak je niekto nespokojný so svojou váhou, mal by s diétou začať hneď a nečakať na sviatky. Keď má človek vôľu, tak to dokáže, nech je akákoľvek časť roka. Vianočné a novoročné predsavzatia končia po dvoch troch týždňoch v posilňovni nakoniec v chladničke,“ zasmial sa Abaffy. V novom roku by tak každý mal sledovať svoj jedálniček a zamyslieť sa nad ním. „Všetkým prajem, aby objavili, čo je to zdravá, čerstvá a chutná strava a predchádzali civilizačným chorobám, “ uzavrel doktor Vladislav Abaffy, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení.

Kraj | 18. 11. 2019

Zoznam blogov

Zoznam podcastov