Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 04 | #4: Ako vám neznášanlivosť mliečnej bielkoviny zmení život

Mlieko je dlhodobo považované za potravinu s vysokou výživovou hodnotou. Čoraz častejšie je však zdrojom komplikácií pre stále väčšiu skupinu ľudí. Mnohých trápi práve neznášanlivosť mliečnej bielkoviny. Viacerí ľudia ale nevedia, aký je rozdiel medzi laktózovou intoleranciou a neznášanlivosťou mliečnej bielkoviny. V čom je rozdiel a čo všetko je pri diagnóze potrebné zo stravy vylúčiť?

Pri širokej palete potravinových alergií mnoho ľudí netuší, aký je rozdiel medzi laktózovou intoleranciou a intoleranciou na mliečnu bielkovinu. Jednoducho povedané, laktóza je cukor, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečna bielkovina je len ďalšia zložka mlieka spolu s mliečnym tukom. Medzi týmito dvoma intoleranciami je však rozdiel. „Vo väčšine prípadov sa laktózová intolerancia vyvíja samostatne, no sú prípady, kedy sa laktózová intolerancia spája s intoleranciou mliečnej bielkoviny,“ vysvetľuje doktor Vladislav Abaffy, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení.

Bielkoviny nie sú iba zložkou mlieka, či mliečnych výrobkov, ale aj mäsa, vajec či obilnín. Ak sa u človeka vyskytne problém s trávením mliečnej bielkoviny, niekedy sa môže týkať aj skupiny ďalších potravín. „Dôležité je, či mliečna bielkovina, ktorá spôsobuje ťažkosti je kazeín, alebo sú to ďalšie mliečne bielkoviny, laktoglobulíny, ktoré sa nachádzajú v značnom množstve mlieka. Na druhej strane, ak je tento problém spôsobený chýbajúcimi enzýmami v črevných bunkách, tak potom to postihuje aj ďalšie bielkoviny z iných zdrojov,“ vysvetlil lekár.

Intoleranciu prezradia príznaky

Hlavné príznaky intolerancie na mliečnu bielkovinu si každý dokáže odpozorovať aj sám. „Po konzumácii mlieka má človek črevné ťažkosti, ako bolesť brucha, kŕče, plynatosť, či hnačku. Len na základe týchto príznakov je ale ťažké rozlíšiť, či to bola mliečna laktóza alebo mliečna bielkovina,“ doplnil odborník. Nasledovať by malo odborné vyšetrenie. „Prvé, čo sa urobí je diferencia medzi laktózou a mliečnou bielkovinou. Pokiaľ sa laktóza ukáže ako negatívna, je to intolerancia na mliečnu bielkovinu. Tam treba urobiť ďalšiu diagnostiku, to znamená, či to je iba mliečna bielkovina, tzv. kazeín, proti ktorej sa špeciále vytvárajú protilátky, alebo je to otázka aj ďalších bielkovín a chýbajúcich enzýmov v črevných bunkách,“ tvrdí.

Intoleranciu odhalia krvné testy

Táto diagnóza sa dá jednoducho odhaliť cez krvné testy. Mnoho ľudí sa ale bojí ísť k lekárovi, no pri tomto vyšetrení môže ísť strach bokom. „Začíname vždy s jednoduchšími metódami. Pokiaľ zistíme, že ide o problém s toleranciou mlieka, stanovujeme mliečnu bielkovinu alebo laktózu. Pokiaľ sa laktóza vylúči ideme na mliečnu bielkovinu. Je tam vždy jeden odber krvi, pred ktorou by pacient mal konzumovať mlieko, aby odber nebol falošne negatívny. Ak sa v odbere potvrdí, že skutočne sú tam protilátky proti mliečnej bielkovine, tak je diagnóza stanovená jasne,“ vysvetlil Abaffy.

Od ťažkostí pomôže diéta

Niektorí ľudia, aby upokojili podráždený žalúdok a črevá volia hladovku. Tú vám odporučia po presnej diagnóze aj lekári. „Diéta je ideálny spôsob na vyliečenie žalúdočných a črevných ťažkostí. Používa sa po každej gastro infekcii, mala by trvať 3 až 4 dni s postupným zaraďovaním potravín, ktoré sú najjednoduchšie, ako napr. ryža, až po tuky s odstupom 10 až 12 dní,“ doplnil odborník. Pri intolerancii môžete svoje trávenie podporiť aj z vonku. „Je možné pomôcť v trávení bielkovín pridaním proteáz vo forme enzýmov do stravy. Trávenie bielkovín je potom lepšie,“ radí lekár.

Nerešpektovanie diéty váš stav zhorší

Ak sa človek nevie zaprieť a ochutnáva rôzne dobroty, môže si ešte viac uškodiť. K prvotným ťažkostiam, ako sú zažívacie problémy, pocit plnosti, nafukovania, pomalého trávenia, hnačky, sa pri intolerancii na mliečnu bielkovinu môžu dostaviť aj ďalšie príznaky. „Postupom času sa pridáva začervenanie kože, vyrážky a rôzne kožné prejavy. Pridávajú sa aj artritída, bolesti kĺbov, šliach a svalov. Dochádza tiež k bolestiam hlavy, alebo nervov, u žien sa môžu vyskytnúť aj gynekologické problémy,“ vymenoval.

Bielkoviny musíte doplniť ináč

Ľudský organizmus nedokáže plnohodnotne fungovať bez toho, aby prijímal bielkoviny, pretože je to nenahraditeľná súčasť nášho organizmu. „Pre priemerného človeka je potrebný denný príjem bielkovín na úrovni 75 gramov. Preto pri intolerancii na mliečnu bielkovinu musíte nahradiť chýbajúcu bielkovinu inou bielkovinou, napr. z mäsa a vajec. Nezabúdajte aj na rastlinné bielkoviny, ako sú napr. strukoviny,“ radí odborník.

Intolerancia a deti

Pomerne často diagnostikujú lekári intoleranciu aj u detí. Ich telo rastie, vyvíja sa a bez bielkovín nemôže existovať. „U detí je dôležitá presná diagnostika. Pri detskom organizme musia byť vyšetrenia podrobnejšie. V prípade kombinovanej intolerancie, je otázka pre dietológa, aby nastavil diétny režim a stravovanie tak, aby dieťa malo najmenšie problémy,“ uzavrel Vladislav Abaffy.

Kraj | 15. 08. 2019

Zoznam blogov

Zoznam podcastov