Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 23 | #23: Alergia na bielkovinu kravského mlieka nemusí byť na celý život

Mlieko ako problémová potravina? Áno! Intolerancia na bielkovinu kravského mlieka patrí medzi ďalšie typy potravinových alergií, s ktorými majú skúsenosť aj slovenskí pacienti. U koho sa prejavuje najčastejšie, môže časom vyhasnúť alebo je doživotná a aké sú jej typické prejavy?

Má vaše dieťa alergiu na mlieko?

Otázka je na mieste. O alergii na bielkovinu kravského mlieka totiž možno hovoriť najmä v súvislosti s najmenšími. V ich chorobopise predstavuje najčastejší typ potravinovej intolerancie. Za alergické prejavy sú zodpovedné bielkoviny, ktorých je v kravskom mlieku až trikrát viac ako v materskom.
Alergiou na mliečnu bielkovinu trpí približne 5 až 7 % ľudí, respektíve detí vo veku do 3-och rokov. Môže ju sprevádzať anémia, čiže chudokrvnosť, ale aj porucha rastu a neprospievanie. Tento typ alergie má však pozitívne vyhliadky, pretože postupne vyhasína, až celkom zmizne a do dospelosti sa neprenáša. Inak povedané, ak sa precitlivenosť na bielkovinu kravského mlieka vyskytne do jedného roka života, u 80 % detí sa vytratí, kým nedosiahnu školský vek.

Keď kravské mlieko spôsobuje ťažkosti

Citlivosť na kravské mlieko je veľmi individuálna. Po jeho konzumácii môže intolerantná osoba pociťovať tráviace, kožné alebo/aj dýchacie problémy. Najčastejším prejavom sú hnačky, koliky, zápcha, plynatosť či zvracanie. Na pokožke sa môže objaviť začervenanie, atopický ekzém alebo žihľavka. Ďalším klinickým príznakom je opuch pier a tváre. Nezriedka sa pridružia respiračné symptómy, najmä kašeľ, nádcha alebo astma. U dojčaťa sa môžu v stolici objaviť stopy krvi.

Za všetko môžu bielkoviny

Mlieko sa skladá z približne stovky bielkovín. Z pohľadu alergie je najdôležitejší kazeín a syrovátkový globulín. Kazeín, ktorý tvorí až 80 % kravského mlieka, je odolný voči tráveniu a varu. Preto je alergia na tento typ bielkoviny zväčša celoživotná. Alergickú reakciu vyvoláva vo zvýšenej miere aj syrovátkový globulín. Betalaktoglobulín v ňom je vlastne najsilnejším alergénom. Prechádza aj do materského mlieka dojčiacej matky, čo je dôvod, prečo sa môže alergia na túto bielkovinu prejaviť aj u dojčaťa alebo u dojčeného dieťaťa, ktoré ešte nikdy neochutnalo kravské mlieko.

Som alergický na mlieko? Ako bude prebiehať vyšetrenie?

Ako sme sa dozvedeli od doktorky Zuzany Abaffyovej, dôležitá je podrobná anamnéza, ktorú nenahradí žiadny počítač ani elektronické zdravotníctvo. Počas svojej lekárskej praxe neraz zažila, že sa rodič pred vyšetrením pýtal, či má so sebou priniesť aj svoje „možno“ intolerantné dieťa. Odpoveď znie, rozhodne má!
Alergia na bielkovinu kravského mlieka sa zisťuje laboratórne, z krvi alebo kožných testov, na ktoré sa zvykne použiť komerčný alergén alebo samotné mlieko či iný výrobok z neho. Vyšetrenie je bezbolestné. Testovať je pritom možné aj dojčatá.

Dôležitá je prevencia

A základ je dojčenie. Materské mlieko totiž predstavuje ideálnu výživu najmä pre čerstvo narodené bábätká. Výlučné dojčenie aspoň počas prvých štyroch mesiacov znižuje riziko výskytu potravinovej alergie a atopického ekzému najmä u detí s pozitívnou rodinnou anamnézou, ak ide o alergické ochorenia. V praxi to znamená, že alergológovia odporúčajú dojčiť aspoň 4 až 6 mesiacov.

Kraj | 08. 09. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov