Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 06 | #6: Celiaktici pozor! Lepok môže byť aj v káve

Celiakia patrí medzi najrozšírenejšie geneticky podmienené autoimunitné ochorenie v Európe. Jej podstatou je neprimeraná reakcia organizmu na kontakt s lepkom, teda bielkovinou niektorých obilnín. Na svete postihuje v priemere 1 človeka zo 130 a jej výskyt sa z neznámych príčin zvyšuje. Neliečená celiakia môže mať dokonca vplyv na vznik ďalších ochorení. Ako si s týmto ochorením poradiť?

Celiakia sa radí medzi autoimunitné ochorenia. Vzniká tým, že telo reaguje na lepok, ktorý je obsiahnutý v strave. Niektoré štatistiky uvádzajú, že celiakia v minulosti postihovala skôr deti. Dnes sa najčastejšie vyskytuje u ľudí medzi 45. až 60. rokom života. „Je pravdou, že celiakia bola kedysi predovšetkým ochorením detí, nakoľko sa diagnostikovala v mladom veku. Deti nepriberali a prišlo sa na to, že je to otázka gluténu. Dnes sa ťažisko presúva do vyššej vekovej kategórie, čo je aj dosť prekvapujúce. Keď zoberieme do úvahy náš životný štýl a potraviny, tak je možné, že lepok spôsobuje ťažkosti aj vo vyššom veku,“ vysvetľuje doktor Vladislav Abaffy zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení.

Celiakiu môžete získať od rodičov

Podľa štatistík celiakiou trpí viac žien ako mužov, a to aj vo vyššom veku. Intolerancia na lepok môže byť dokonca dedičná. „Celiakiu väčšinou zisťujeme u detí v mladšom veku, vždy ale platí zásada, že príbuzných by sme mali vyšetriť tiež, aby sme potvrdili alebo vylúčili, že aj u nich je genetická zmena a zistiť, odkiaľ dieťa získalo túto genetickú odchýlku,“ doplnil lekár.

Intoleranciu prezradia príznaky

Rodičia si prvé príznaky intolerancie na lepok u svojho dieťaťa dokážu všimnúť pomerne jednoducho. „Keď je dieťa chudšie, nepriberá, má anémiu, alebo lámavosť kostí, to sú všetko príznaky, ktoré by nás mali nasmerovať k tomu, že so vstrebávaním a spracovaním stravy niečo nie je v poriadku. U dospelých je to rovnako, ako u mladších – vyskytuje sa anémia, neprospievanie, nechutenstvo či chronická únava,“ vymenoval odborník.

Rôzne druhy celiakie

Tak ako pri iných intoleranciách, aj pri lepku existujú rôzne typy celiakie. „Celiakia má niekoľko foriem. Vždy to závisí od diagnostiky. Forma celiakie môže byť buď klinická, čiže jednoznačne prebiehajúca so všetkými prejavmi, alebo to môže byť forma latentná, subklinická, pri ktorej pacienti nemajú klinické prejavy, ale majú zmeny histologické,“ tvrdí Abaffy.

Vyšetrenie nie je náročné

Každý, kto ma podozrenie na celiakiu, musí prejsť minimálne dvomi vyšetreniami. „V rámci diagnostiky musí pacient podstúpiť odber krvi. V nej musíme zisť protilátky proti gliadínu a endomíziu. Vtedy je veľká pravdepodobnosť, že ochorenie u človeka prebieha. Vždy sa toto vyšetrenie dopĺňa biopsiou pri gastrofibroskopii. Z gastroskopie sa robí odber vzorky a z jej rozboru vieme, či sliznica tenkého čreva je, alebo nie je postihnutá,“ vysvetlil priebeh vyšetrení.

Nasleduje liečba

Pri celiakii pacienti neužívajú žiadne lieky a dôležité je dodržiavať prísnu diétu. „Lepok v každej forme musí byť zo stravy vylúčený. Pri klinickej forme aj malé množstvo lepku môže pacientovi spôsobiť problémy tráviaceho traktu, ale aj iné súvisiace ochorenia,“ uvádza odborník. Lepok sa nachádza hlavne v rôznych druhoch obilnín, ale aj v iných jedlách, ktorým by sa ľudia s celiakou mali vyhnúť a nahradiť ich inými potravinami. „Pomôže jedine diéta, a síce - vyhýbať sa všetkým obilninám, dať si pozor aj na iné potraviny, ochucovadlá a zahusťovadlá. Často sa stáva, že do kávy sa primiešavajú obilniny. Tiež pozor na pivo a destiláty. Samotne pestovaný ovos, ktorý nie je v kontakte s inými obilninami nemá lepok, akonáhle sa ale dostane do kontaktu s obilím, a to stačí, že rastie na vedľajšom poli, tak sa tam lepok nachádza,“ vymenoval kritické potraviny Abaffy.

Diéta na celý život

Podľa štatistík je celiakia celoživotným ochorením a vyliečiť sa nedá. „Ak je celiakia potvrdená, tak jedinou liečbou je diéta. Zatiaľ nemáme nijaké poznatky, žeby sa mohla celiakia vyliečiť. Samozrejme, po nasadení diéty sa stav môže až dramaticky zlepšiť, avšak pacient by s lepkom nemal nanovo začínať,“ upozornil lekár.

Ak ale celiaktik svoju diétu zanedbá alebo ju vôbec nedodržiava, môže to mať na jeho zdravie zlý vplyv. „Pri klinickej forme celiakie pomôže jedine prísna diéta. Pacient na to príde aj sám, že keď poctivo dodržiava diétu, nemá žiadne problémy. Horšie je to pri formách latentných a subklinických, kde pacient nemá žiadne alebo minimálne prejavy, ale geneticky aj histologicky ju má. Týchto pacientov je ťažké presvedčiť, aby dodržiavali diétu, keď nemajú žiadne prejavy. Pokiaľ by pacient diétu nedodržiaval, časom sa prejavia ďalšie príznaky, ako je napr. anémia či osteoporóza,“ vysvetľuje odborník. Medzi ľuďmi však kolujú aj fámy, že nedodržiavanie diéty môže viesť až k rakovine. To je však mýtus. „Je to špecifické ochorenie tenkého čreva, ktoré nevedie k vzniku onkologického ochorenia,“ uzavrel doktor Vladislav Abaffy, odborný garant projektu Život bez obmedzení.

Kraj | 05. 09. 2019

Zoznam blogov

Zoznam podcastov