Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 37 | #37: Čo mi chutí, to mi (ne)robí dobre!

Čo mi chutí, to mi (ne)robí dobre!

Platí všeobecné odporúčanie a známe heslo „všetko smierou“ aj v stravovaní?

Názor odborníka na zdravý životný štýl je jasný. Hoci „mať mieru“ považuje Peter Minárik za dobrú vec, v súvislosti s jedením vraj treba urobiť viac. Ak sa chceme stravovať zdravo, nestačí si povedať, že sa vo výbere potravín a nápojov budeme obmedzovať. Osvojiť si zásadu, nezjem všetko, na čo mám chuť, je síce na mieste, ako oveľa účinnejšia sa však javí harmónia v stravovaní. Jej opakom je exces v jedení. Vzniká vo chvíli, keď sa (ľudovo povedané) v jedle „opustíme“ a doprajeme si ho viac, ako je zdravé.

Na argument, čo mi chutí, to mi predsa robí dobre, treba čo najskôr a s okamžitou platnosťou zabudnúť. Aj keď, dobrou správou je, že sa nemusíme vzdať úplne všetkého. So zdravo postavenou mierou si môžeme občas dopriať aj potraviny, ktoré sa nachádzajú na špici pyramídy. Jeden príklad za všetky –čokoláda! Ak si vyberieme takú, ktorá má vysoký podiel kakaa, čiže horkú, bude to v poriadku. Dôležité je množstvo.

Môžeme deliť potraviny na dve základné skupiny –zdravé a nezdravé?

Áno, aj keď je pravda, že sa odborníci snažia tomuto nálepkovaniu vyhýbať. V praxi to znamená, že podľa nich žiadna potravina neobsahuje len zdravé alebo nezdravé živiny, ale tak povediac ich mix. O čosi presnejšie je preto rozdelenie na potraviny pre zdravie prospešnejšie aj nutrične kvalitnejšie a na tie, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú a nepredstavujú súčasť kvalitnej výživy. Podľa týchto kritérií sa potom odporúča, konzumovať ich denne alebo občasne a samozrejme aj veľkosť porcie. Nájsť v jedení dnes toľko spomínanú správnu mieru, nám môžu pomôcť rôzne vizuálne a textové pomôcky, či už je to potravinová pyramída, zdravý tanier či názorná ukážka porcie. Peter Minárik v tejto súvislosti odporúča riadiť sa írskou potravinovou pyramídou, ktorá je voľne dostupná na internete.

Viete sa v jedle ovládať?

Ak odpoviete pravdivo, môžete sa priradiť k jednému z dvoch typov ľudí. Vygenerovala ich zahraničná štúdia, podľa ktorej nás náš vzťah k jedlu rozdeľuje na KONTROLÓROV a ABSTINENTOV. Prví spomínaní sú schopní sa v jedení kontrolovať a to aj v situáciách, keď im niečo naozaj veľmi chutí. Ak svoju stravovaciu zásadu porušia, nezvyknú mať výčitky, neprežívajú to emotívne a bez väčších problémov sa začnú opäť kontrolovať. Naproti ním abstinenti sa v jedle obmedzovať nedokážu a často sa niečím, čo im chutí, presýtia. V rámci zdravého stravovacieho režimu preto svoje obľúbené „chuťovky“ nesmú mať tak povediac po ruke ani na očiach. Platí pre nich zásada, čo nemám, to nezjem! ☺

Zacielené na Slovákov! Máme ju, či nie?

Reč je omiere vjedení. Peter Minárik, súdiac podľa vlastnej praxe a opierajúc sa o vlastné pozorovania tvrdí, že sa v tomto smere môžeme spoľahnúť na mladšiu generáciu, ktorá má tendenciu siahať po zdravších potravinách a dobrovoľne podľahnúť zdravému životnému štýlu.

Kraj | 28. 04. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov