Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 32 | #32: Čo odkrývajú ďalšie poschodia potravinovej pyramídy?

V predošlom blogu sme sa s docentom Petrom Minárikom, odborníkom na zdravý životný štýl, lepšie zoznámili s prvou časťou potravinovej pyramídy, ktorá má spolu 6 poschodí. Naučili sme sa, že na jej prízemí sa nachádza OVOCIE a ZELENINA. Prvé patrí škrobovým potravinám, čiže OBILNINÁM, CHLEBU, RYŽI, CESTOVINÁM a ZEMIAKOM. Na druhom poschodí je umiestnené MLIEKO a MLIEČNE VÝROBKY, ale RASTLINNÉ MLIECNE ALTERNATÍVY. Len si zopakujme, že čím vyššie sa v pyramíde potravina nachádza, tým menej často by sme ju mali konzumovať.

Dnes sa v potravinovej pyramíde postupne presunieme až na jej vrchol.

Na treťom poschodí pyramídy je umiestnené mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny. Tieto potraviny by mali v našom jedálničku tvoriť maximálne 2 porcie týždenne, čo je najviac 70 gramov červeného mäsa, 125 gramov chudej hydiny, rybieho mäsa, sóje alebo tofu, 150 gramov varených strukovín a dve varené vajcia. Uprednostniť treba chudé mäso pred mastným , mäso zhydiny a rýb pred červeným. Údeniny z červeného mäsa sa odporúča jesť len sporadicky alebo vôbec. Je zdravé dopriať si týždenne dve porcie rýb, pričom jedna by mala byť mastná (losos). Mäso je nutné zakaždým tepelne upraviť, či už varením, dusením pečením alebo v pare. Veľmi dobrou obmenou ku konzumácii mäsa sú strukoviny, celozrnné obilniny a orechy.

Štvrté poschodie pyramídy predstavujú tuky, oleje, nátierky a orechy, ktoré je vhodné konzumovať len v malých množstvách. V prípade tejto skupiny platí, že prednosť majú rastlinné oleje pred živočíšnymi tukmi. Výnimkou je však kokosový a palmový tuk, ktorého pravidelná konzumácia sa neodporúča. Rovnaký „osud“ by mali mať vodíkom stužované rastlinné tuky určené na pečenie. Ich zdrojom sú najmä pečivové a cukrárske výrobky (sušienky, koláče či zákusky). Pozor si treba dať aj na skryté tuky. Nachádzajú sa najmä v smotanových mliečnych výrobkoch, syroch, tučnom mäse a mastných údeninách (klobása, saláma a slanina). Čo sa nátierok týka, lepšou voľbou sú tie, ktoré majú zredukovaný obsah tuku, teda s označením „light“. Obmedziť je dobré aj majonézy a dressingy. Z rastlinných olejov treba siahnuť po repkovom, olivovom, slnečnicovom alebo kukuričnom (samozrejme, v čo najmenších potrebných množstvách, ideálna porcia = 1 čajová lyžička). Pri orechoch a semiačkach je ideálne skonzumovať 20 až 40 gramov). Výborná je kombinácia mandlí s vlašskými orechmi.

Sladký alebo slaný špic pyramídy

Na piatom (najvyššom) poschodí pyramídy „nájdeme“ potraviny a nápoje bohaté na tuky, cukry a soľ, čo znamená, že by sme ich mali konzumovať skutočne len výnimočne. Bežne im hovoríme aj sladké a slané maškrty (čokoláda, torta, zmrzlina, slané krekry, chipsy, sladené nealkoholické nápoje...). Pravda je taká, že tieto potraviny, hoci sú mimoriadne obľúbené a chutné, nie je vôbec nutné konzumovať. Podľa správnosti by sme si ich rozhodne nemali dopriať každý deň, skôr výnimočne, maximálne dvakrát do týždňa a v symbolických porciách.

Na pitnom režime záleží!

Treba sa to naučiť. Napriek tomu, že sa rady odborníkov rôznia, väčšina sa zhoduje na tom, že piť vodu v dostatočnom množstve je nevyhnutné. Ako odporúča odborník Peter Minárik, počas dňa je nutné vypiť aspoň 8 pohárov tekutín, čo je vyše jeden a pol litra. Čím viac sa človek potí, tým viac by mal dbať na dostatočný pitný režim. Okrem čistej vody sú vhodné prírodné, pramenité a minerálne s nižším obsahom sodíka, nesladené čaje, ovocné alebo zeleninové džúsy (1 porcia = 150 ml).

A nezabúdajme: „Existuje tisíc chorôb, ale len jedno zdravie.“(K. L. B.)

Kraj | 12. 02. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov