Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 98 | #98: Dá sa naozaj piť s rozumom a v zdraví prežiť silvestrovskú noc?!

Zásada „menej je (niekedy) viac“ platí v mnohých oblastiach nášho života, o čosi intenzívnejšie však v súvislosti s popíjaním alkoholu. Vzhľadom na to, že sa blíži koniec roka a s ním spojené plánovanie silvestrovských osláv, s pripíjaním si (s) alkoholom sa tak „trochu“ počíta. A to napriek tomu, že vítať Nový rok sa dá aj bez neho. Ak teda patríte k sviatočným konzumentom alkoholu, je to rozhodne na pochvalu. Ak nie, skúste sa zamyslieť nad nasledujúcimi riadkami. A berte ich ako dobre mienenú radu!

Pochopiteľne, každý z nás sa najlepšie pozná sám a preto by mal vedieť, kde sú jeho hranice. Bez ohľadu na to, stále platí, že najlepším liekom proti opitiu sa je - prevencia. Inak povedané, nepiť vôbec alebo sa aspoň nepribližovať k svojej hranici a rozhodne ju neprekračovať. A ešte inak povedané: vedieť, kedy s pitím prestať!

Ak ide o pitie alkoholu, existujú všeobecné (naprieč svetom šírené) odporúčania jeho množstva. Počas bežného obdobia v roku by „mal“ muž vypiť maximálne 2 alkoholické nápoje denne. U žien je to polovičné množstvo. Ak ide o sviatočné popíjanie, o vianočné sviatky alebo o silvestrovské oslavy, „prípustné“ sú 3 až 4 alkoholické nápoje denne pre muža a 2 až 3 alko nápoje pre ženu.

AKO PIŤ (NAOZAJ) S ROZUMOM?

  • Muži: Jedno veľké pivo, dve deci vína alebo poldeci liehoviny počas „bežného“ dňa.
  • Ženy: Jedno malé pivo, deci vína alebo 0,25 dcl liehoviny (ani o kvapku navyše).

VŽDY MYSLITE NA TO, ŽE ... :

Žalúdok treba na pitie alkoholu pripraviť. Predtým, ako si nalejete, najedzte sa. Alkohol a prázdny žalúdok sa nekamarátia. Podľa výskumov znižuje pravdepodobnosť nepríjemnej opice jedlo bohaté na sacharidy, bielkoviny, tuk a na vitamíny B. Ak nemusíte, nemiešajte. Viac druhov alkoholu rovná sa intenzívnejší bolehlav. Stavte na kvalitný (radšej) svetlý alkohol. Sekt si nechajte na polnoc! Opica po šumivých bublinkách býva veľmi nepríjemná. Nezabúdajte na pitný režim v podobe čistej vody. Nefajčite. Pred „drinkovaním“ si dajte vitamíny.

PRVÁ POMOC PRI/PO OPICI!

  • Pite veľa, veľa, veľa vody (2 až 3 litre denne). Voda vie uhasiť nielen smäd, ale aj hlad.
  • Dajte si kávu alebo energetický nápoj. Zázraky na počkanie však nečakajte. Detoxikáciu to neurýchli.
  • Naordinujte si krátku hladovku.
  • Ak ste hladní, stavte na „ľudovú pomoc“ – poctivý vývar!
  • Buďte trpezliví. Z opice sa človek musí „jednoducho“ vyspať!
  • V žiadnom prípade si ani „len“ so zostatkovým alkoholom nesadajte za volant. Nikdy!
  • Abstinujte! Nie je to hanba. Je to chvályhodné!

Aj keď sa hovorí, že silvestrovská párty by mala byť nezabudnuteľná, predsa len, nie je lepšie, keď si človek na druhý deň „všetko“ pamätá, nebolí ho hlava a pri pomyslení na jedlo sa mu neprieči žalúdok?

Ktorý druh alkoholu nás škodí suverénne najviac a je rozumné sa mu vyhýbať? V príslušnom podcaste vám poradí pán doktor Peter Minárik, odborník na zdravý životný štýl.

Kraj | 27. 12. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov