Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 61 | #61: Dobrá správa: Dajte si kávu, neuškodí vám!

Súčasťou zdravého životného štýlu je bezpochyby aj správny PITNÝ REŽIM, ktorý rozhodne netreba podceňovať. Zatiaľ čo bez jedla vydrží dospelý človek niekoľko dní až týždňov, nedostatok vody v tele mu spôsobí život ohrozujúce problémy prakticky okamžite.

Vodu vylučujeme z tela najviac obličkami, ďalej odparovaním pokožkou, stolicou a vydychovaním pľúcami.

Ako dokazujú fakty, dospelý človek príjme počas dňa dva až dva a pol litra tekutín. Z tohto množstva je zväčša jeden a pol litra vypitá tekutina, o zvyšok sa postará strava bohatá na vodu a nepatrná časť vody vzniká pri metabolických procesoch v našom organizme. Dehydratáciou sú pritom najviac ohrozené deti a starší ľudia, keďže smäd pociťujú neskôr.

Ako je to teda správne?

Podľa vzorca - 40 mililitrov na kilogram telesnej hmotnosti - taká by mala byť denná spotreba tekutín u zdravého dospelého človeka. U každého z nás je však podoba pitného režimu individuálna.

Toto je dôležité!

  • Piť pravidelne a počas celého dňa, 2 až 3 litre tekutín, ktoré neobsahujú cukor ani alkohol,
  • Voliť pitnú vodu z vodovodu, minerálky a nesladený ovocný, zelený alebo slabší čierny čaj,
  • Čierna káva nie je súčasťou pitného režimu, kedže má močopudný (aj keď nie dehydratačný) účinok,
  • Mlieko vnímame v tejto súvislosti ako potravinu, nie tekutinu,
  • Z nápojov s obsahom cukru sa ako súčasť zdravého pitného režimu počíta 100-percentná ovocná alebo zeleninová šťava,
  • Chladené sódové a perlivé vody síce osviežia, treba ich však piť striedmo.

Potravinová pyramída bez alkoholu!

Alkohol, dnes s prívlastkom metla ľudstva, je taký starý ako ľudstvo samo. Ide o najstaršiu spoločensky akceptovanú drogu, o čom svedčí fakt, že sa alkoholické nápoje pijú už 15-tisíc rokov. Vzhľadom na svoju toxickú a karcinogénnu povahu však alkohol nie je súčasťou potravinovej pyramídy a Svetová zdravotnícka organizácia jeho pravidelnú konzumáciu neodporúča ani v malých množstvách.

Naozaj ani jeden pohár(ik)?

Pre ľudí, ktorí alkoholu nevedia odolať na dennej báze, sú určené odporúčané, maximálne a najmä bezpečné množstvá alkoholických nápojov. Zatiaľ čo muži si môžu za deň dopriať dva alkoholické nápoje, ženy nanajvýš jeden. Uvedené do praxe:

  • Muž: 1 veľké pivo alebo 2 deci vína alebo 0,5 deci liehoviny,
  • Žena: 1 malé pivo alebo 1 deci vína alebo štvrť deci liehoviny,
  • Deti, tehotné, dojčiace ženy a tie, ktoré sa liečia na rakovinu prsníka (alebo ju prekonali) - žiadny alkohol.

Všetko, čo potrebujem, je láska a viac kávy! (autor neznámy)

Káva funguje v tele človeka ako stimulant. Je za to zodpovedný kofeín, čiže látka, ktorá sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú. Aj v tomto prípade však platí, že striedmosť je na mieste a preto by si mal zdravý dospelý človek dopriať 4 až 5 šálok (silnej čiernej) kávy denne (300 až 400 mg kofeínu). U tehotných žien je odporúčaná dávka polovičná. Pitie kávy v primeranom množstve neškodí zdraviu a vzdať sa jej nemusíme ani počas redukčnej diéty. Navyše, tento celosvetovo obľúbený nápoj je prospešný pre pečeň, má antioxidačný aj antikarcinogénny účinok a vo vzťahu k cukrovke pôsobí preventívne.

Čaj je vždy dobrý nápad!

Tí, ktorí neholdujú práve káve, sú možno presvedčení, že nič nezlepší deň tak, ako hrnček dobrého čaju. O jeho vzniku pritom kolujú rôzne legendy. Podľa jednej konkrétnej ho objavil istý čínsky cisár, ktorému spadli z neba do vriacej vody listy čajovníka. A nový nápoj, ktorý sa dnes teší veľkej obľube, bol na svete. Bez ohľadu na to, po akom čaji siahneme, či po zelenom, bielom, čiernom, bylinkovom alebo ovocnom, bude na naše zdravie pôsobiť priaznivo.

Napriek skutočnosti, že primeraná a pestrá strava by mala človeku zaistiť dostatočný prísun všetkých potrebných živín, na trhu sú dostupné aj výživové doplnky. Tie majú svojich zástancov, ale aj odporcov. Na ktorú stranu sa prikláňa doktor Peter Minárik, odborník na zdravý životný štýl, ako odlíšiť výživový doplnok od voľnopredajného lieku a ako veľmi môže byť pre telo a myseľ prospešný, ozrejmil v našom zatiaľ poslednom podcaste, tak si ho určite vypočujte! :-)

Kraj | 03. 05. 2022

Zoznam blogov

Zoznam podcastov