Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 69 | #69: Dostaňte sa zemiakom pod šupku, budete milo prekvapení!

Ľuľok zemiakový, ľudovo nazývaný zemiak, je (dnes) neodmysliteľnou súčasťou slovenskej kuchyne. Ako najdôležitejší zástupca hľuzovej zeleniny je mimoriadne bohatý na škrob, ktorý má funkciu zasýtiť. Z takmer 80-tich percent ho tvorí voda. Svojho času sa zemiaky konzumovali surové alebo v podobe sušeného prášku, dokonca sa z nich vyrábal alkoholický nápoj podobný dnešnému pivu. Vo svojich začiatkoch mali zemiaky úlohu okrasnej rastliny, neskôr im ľudia pripisovali liečivé účinky v boji proti hnačke či tuberkulóze, niektorí ich konzumovali s presvedčením, že ide o afrodiziakum.

Zemiakom sa najviac darí na tmavom a pomerne chladnom mieste s teplotou do 10 °C. Z tohto pohľadu je pre túto potravinu ideálna dobre vetraná pivnica. Na svetle a ak je príliš horúco, sa začnú rýchlo zelenať a klíčiť. Vtedy sa v nich zvýši hladina jedovatého alkaloidu - solanínu, ktorý je pre organizmus toxický.

Zemiak, nazývaný aj druhý chlieb, pretože neraz zachránil ľudstvo v časoch hladomoru, má na konte aj jedno prvenstvo, ktoré prekročilo hranice sveta a planéty Zem. Bol totiž prvou zeleninou, ktorú sa podarilo vypestovať vo vesmíre. Pred 27-mi rokmi (v roku 1995) vyklíčili na raketopláne Columbia. Jedna z najvýznamnejších a najužitočnejších hospodárskych plodín sa často spomína aj vo frazeologizmoch.

Keby som bol zemiak, ktosi by ma zjedol, v hline by som rástol a na slnku bledol. Niekto by ma len tak vzal, z mojej rodnej hriadky a keby som zamrzol, tak by som bol sladký! :-)

Z nutričného hľadiska obsahujú zemiaky cca 8 až takmer 30 % škrobu, ďalej vlákninu, vitamíny, (najmä vitamín C(é), ale aj B(é)), minerálne látky (predovšetkým draslík, ale tiež vápnik, železo, fosfor či magnézium) a naopak, málo tukov, čo sa odráža aj na ich pomerne nízkej energetickej hodnote (cca 350kJ/100g). Sú ľahko stráviteľnou potravinou s protizápalovým účinkom, o čom sa píše aj v knihe Potravinová a nutričná gramotnosť (rok vydania 2021).

Všetko, čo o nich (ešte) potrebujete vedieť:

  • Do Európy sa zemiaky dostali vďaka objaveniu Ameriky, ich prvými pestovateľmi však boli Inkovia žijúci na území dnešného Peru,
  • Zelené zemiaky a klíčky nepatria na tanier, môžu spôsobiť tráviace ťažkosti až otravu,
  • Na jar sa z dôvodu dlhého skladovania neodporúča - variť ich v šupke,
  • Zemiaky obsahujú minimum tuku, najviac sa nachádza v zemiakovej šupke,
  • Sú považované za lacný, ale dôležitý zdroj vitamínu C(é),
  • Ak sú dlhodobo vystavené nízkej teplote a z(a)mrznú, budú chutiť sladšie,
  • Batáty (sladké zemiaky) obsahujú viac škrobu a majú aj vyššiu energetickú hodnotu,
  • V minulosti boli kvety zemiakov módnym doplnkom, najmä Francúzky ich nosili vo vlasoch,
  • Jeden človek zje za rok cca 33 kilogramov zemiakov.

Koľko zemiakov denne si môžeme dopriať? A ako to bolo s ich príchodom do jedálnička Slovákov? Dozviete sa v našom aktuálnom podcaste s pánom docentom Petrom Minárikom! :-)

Kraj | 09. 09. 2022

Zoznam blogov

Zoznam podcastov