Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 15 | #15: Exotické potraviny a intolerancia

Exotické plodiny, koreniny, morské plody, alebo zriedkavé druhy húb. Aj to sú potraviny, na ktoré môžete mať intoleranciu. V celom spektre potravín ale existujú aj také, ktoré sú zaručene bezpečné. A sú aj také, ktorých konzumácia môže nášmu telu pomôcť. Viete, o ktoré ide?

Intolerancia alebo neznášanlivosť znamená, že určitú potravinu, ktorú konzumujeme, náš organizmus zle znáša alebo netoleruje. Pri jej spracovaní si telo vytvára protilátky. Najčastejšie sa u Slovákov vyskytuje intolerancia na laktózu, mliečnu bielkovinu, sóju a na glutén, teda lepok. „Pri laktóze začíname strácať v črevných bunkách enzým laktáza, ktorý laktózu spracováva. Tým sa mlieko stáva nestráviteľným. Ak mlieko zbavíme laktózy, opäť ho dokážeme stráviť. U iných potravín je ťažké povedať, čo intoleranciu spôsobuje,“ vysvetlil doktor Vladislav Abaffy zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení, ktoré vám prináša sieť moderných slovenských potravín Kraj.

Potraviny, na ktoré majú ľudia intoleranciu, sa snažia často nahradiť inými, aby doplnili nutričné hodnoty. Nie vždy sa im to ale podarí. „Mlieko okrem cukrov, tukov a bielkovín obsahuje aj imunoglobulíny, vitamíny a iné zložky. Je to zmes látok, ktorá je v mlieku jedinečná. Mlieko môžeme nahradiť inými potravinami tak, že nahradíme konkrétnu výživovú hodnotu. Mliečnu bielkovinu nahradí bielkovina z mäsa, vápnik nájdeme aj v rybách alebo maku. Ako celok ho ale nahradiť nevieme,“ povedal lekár.

Bezpečné potraviny

Existujú však aj potraviny, ktoré považujeme za najbezpečnejšie a intolerancie na ne prakticky neexistujú. „Keď robíme podrobné testy na potravinové intolerancie, tak vidíme, že existujú aj potraviny, na ktoré sa intolerancie vôbec nevyskytujú, alebo lebo sú menej časté Ide o zemiaky, quinou, chia semienka, ovos a niektoré druhy zeleniny,“ zaujímavo vymenoval odborník.

Mnoho ľudí miluje exotické plodiny a potraviny, ktoré na Slovensku nie sú bežnou súčasťou jedálnička. Patria medzi ne napríklad morské plody, riasy, aloe vera či aníz. „S intoleranciami na tieto potraviny som sa ešte nestretol. Sú to zároveň potraviny, ktoré sa menej často vyskytujú v testoch na zistenie intolerancie. V našich zemepisných šírkach skôr vedú k výskytom alergických reakcií,“ uviedol Abaffy.

Korenia a bylinky u alergikov

Ľudia s histamínovou intoleranciou nemôžu konzumovať niektoré druhy korenia. „Čo sa týka korenín a exotických korenín, pri histamínovej intolerancii musíme dávať pozor, či tá korenina nemá schopnosť vyvolávať zvýšenú tvorbu histamínu alebo blokovať enzým, ktorý histamín odbúrava,“ tvrdí lekár. Riešením môže byť pestovanie vlastných byliniek. „Problém je, že sa neorientujeme na koreniny, ktoré bolo kedysi Slovákom vlastné. Kúpime si v obchode oregano, pričom si ho vieme vypestovať na záhrade sami. Je lepšie nahradiť sušenú bylinku za čerstvú,“ doplnil Abaffy.

Niektoré bylinky zasa majú priaznivý účinok na fungovanie čriev aj u ľudí s intoleranciami. Mnohé si dokážete dopestovať aj doma. „Nedá sa povedať, že by bylinky liečili intoleranciu, ale určite máme také, ktoré môžu pozitívne nabudiť tráviaci trakt. Ide o repík, palinu či harmanček, ktoré sa v ľudovom liečiteľstve roky používajú,“ odporúča doktor.

Pozor na umelé prísady

Do potravín sa v posledných rokoch pridávajú rôzne emulgátory a konzervanty, ktoré môžu zaťažovať trávenie. „Myslíme si, že práve tieto látky sú príčinou zvyšujúceho sa počtu intolerancií. Doplnil by som aj antioxidanty, ochucovadlá a stabilizátory. Je to zmes chemických látok, ktoré jednotlivo nemusia spôsobovať ťažkosti v trávení, ale ich kombinácia môže určitým spôsobom zasahovať do fungovania čriev,“ povedal.

Počúvajte svoje telo

Mnoho ľudí s potravinovými intoleranciami pravidelne konzumuje syntetické vitamíny a výživové doplnky, nakoľko si myslia, že vitamíny v prirodzenej forme do sebe nevedia dostať inou cestou. „Všeobecne užívať vitamínové doplnky by som neodporúčal. Organizmus nám sám vie povedať, čo mu chýba a musíme ho len počúvať,“ uviedol doktor. Ak ale spotrebujete vo vyššej miere minerály a vitamíny, určite ich potrebujete doplniť. Vtedy je na mieste dať si nejaké výživové doplnky. To isté platí aj po chorobe, či prekonaní chrípky. „Je dôležité doplniť vitamín C, nakoľko jeho spotreba počas choroby vysoko stúpa,“ doplnil.

Ľudské telo je vystavené rôznym situáciám, ktoré musí zvládať, ale organizmus sa vždy snaží o to, aby sa znovu dostal do stavu stability. „Vtedy naše telo použije všetko, čo má vo svojich zásobách a spotrebuje vitamíny, minerálne látky, hormóny či enzýmy. A vtedy ich musíme doplniť. Ak ich nedoplníme, tak telo sa do rovnakej situácie dostane opäť, ale už nemá k dispozícii všetko, čo malo,“ vysvetlil odborník.

Na druhej strane je potrebné nájsť potraviny, ktoré nám chýbajúce látky vedia doplniť. „Keď máte málo medi, dostanete chuť na jahody. Pokiaľ nemáte čerstvé jahody, siahnete po jogurte s jahodami, kde ale jahody v takej kvalite nie sú. Myseľ a organizmus síce dostane informáciu, že do tela sme dostali meď vo forme jahôd, ale telo reálne meď nemá, pretože to bola iba náhrada jahody. Vtedy vzniká nepomer a telo potrebuje ďalšie potraviny, čo môže viesť až k obezite. Dôvod je ten, že telo potraviny spracuje, energiu z nich využije, ale nemá to, čo potrebovalo,“ uzavrel doktor Vladislav Abaffy, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení.

| 28. 02. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov