Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 86 | #86: Hit medzi diétami – prerušovaný pôst!

Ide to aj bez špeciálneho jedálnička a počítania kalórií.

„Módne trendy“ sa šíria aj v oblasti stravovania (sa) a jedným z nich je rozhodne „Intermittent fasting“ (ďalej IF), teda prerušovaný pôst. Už z jeho názvu sa dá veľmi jasne odvodiť, že v čase jeho dodržiavania človek neprijíma žiadnu potravu. Od 40-dňového veľkonočného pôstneho obdobia sa „IF“ odlišuje tým, že sa zameriava na čas (v priebehu dňa), keď je možné jesť a na čas, kedy už alebo ešte nie. Konkrétne potraviny a jedlo však nezakazuje. Ide o veľmi populárny stravovací trend súčasnosti, ktorému prepadli aj mnohé hollywoodske hviezdy, medzi nimi napríklad herecké esá ako Jennifer Aniston, Halle Berry či Cameron Diaz.

16:8!

Ak ide o prerušovaný pôst, najčastejší a „najobľúbenejší“ je pomer 16 (hodín „hladovania“) a 8 (hodín konzumácie). Po uplynutí 8-hodinového limitu je dovolené už len piť, a to predovšetkým vodu, ale aj nesladený čaj či kávu (rovnako) bez cukru.

Rozmedzie držanie pôstu je možné meniť. Niektorým ľuďom vyhovuje kombinácia 14:10, 18:6 alebo 20:4.

Často sa však v tejto súvislosti spomína aj „diéta“ 5:2, keď človek päť dni v týždni jedáva „normálne“ a dva dni takmer alebo vôbec nič, respektíve denný príjem kalórií obmedzí na 500, maximálne 600. Navyše, ako sme sa dozvedeli v príslušnom podcaste s gastroenterológom - pánom doktorom Petrom Minárikom, tento druh postenia (sa), sa neodporúča.

Hlasy PRE aj PROTI!

Zástancovia „IF“ argumentujú tým, že hladovať je pre človeka (predsa) prirodzené, keďže v minulosti si ľudia museli jedlo uloviť a v čase, keď tak robili, prísun potravy nemali. Zároveň sú presvedčení, že čím častejšie prerušovanú hladovku praktizujeme, tým efektívnejšia bude. Inak povedané, respektíve napísané, prejaví sa väčším úbytkom hmotnosti.

Jeho odporcovia, naopak, upozorňujú na fakt, že ak počas prerušovaného pôstu nedôjde k zníženiu (bežne) prijatých kalórií, na telesnej váhe sa tento typ hladovania rozhodne neprejaví. Zároveň platí, že v čase jedenia nie je „dovolené“ konzumovať všetko, bez rozmyslu a vo veľkých porciách. V takom prípade bude „IF“ zbytočný a želaný výsledok sa nedostaví.

Summa summarum, pri dodržiavaní intermittent fasting(u) síce nehrá „prím“ fakt, čo konkrétne počas dňa zjete, ale predovšetkým čas, kedy „to“ budete jesť, keďže však ide „len“ o doplnok pri redukcii váhy, treba k nemu pripojiť aj pohybovú aktivitu.

V ďalšom blogu (a príslušnom podcaste) sa dozviete, aké plusy a mínusy má „IF“, pre koho nie je určený, či ako dlho môžeme napríklad metódu 16:8 dodržiavať!

Kraj | 17. 07. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov