Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 90 | #90: Kedy, ak nie teraz?! Ak potrebujete zmenu, odštartujte ju v lete. Budete úspešní!

Najťažšie je začať. Najnáročnejší je zakaždým prvý krok. A platí to aj o rozhodnutí zmeniť životný štýl a stravovacie návyky. Ako nám však v príslušnom podcaste potvrdil MUDr. Peter Minárik, leto je ideálnym obdobím na naštartovanie akýchkoľvek pozitívnych zmien v našom živote. A to aj napriek tomu, že je plné „nástrah“ v podobe dobrého jedla, vychladených (ne/alko)drinkov či all inclusive dovoleniek.

Na druhej strane, v lete nám hrá do karát teplé počasie a dostatok čerstvého ovocia aj zeleniny. A napokon, počas letných mesiacov akosi prirodzenejšie uprednostňujeme ľahšie a menej kalorické jedlá. Avšak, bez ohľadu na ročné obdobie, je veľmi dôležité – neprestať – a zdravo sa stravovať celoročne.

Alfa a omega zdravého života – ovocie a zelenina!

MUDr. Peter Minárik nám v podcastoch často a rád pripomína, že zelenina nie je na okrasu a na tanieri by preto mala v ideálnom prípade tvoriť 50 % jeho obsahu. Ľudovo sa tomu hovorí aj „zdravý tanier“. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme mali denne zjesť 400 gramov zeleniny a ovocia, či už v surovom, varenom alebo sušenom stave. Za jednu porciu sa pritom považuje stredne veľký kaleráb, mrkva, jablko, hruška, ale aj dlaň hrozna, sliviek, jahôd či malín.

Ak ide o (nás) Slovákov, ovociu a zelenine akoby sme ešte stále neprišli na chuť. Podľa niektorých dostupných štatistík sme v ich konzumácii svetový podpriemer. V praxi to znamená, že aspoň jeden kus ovocia alebo zeleniny si dá počas dňa len približne polovica z nás.

Ovocné a zeleninové plusy!

Konzumáciou ovocia a zeleniny si zabezpečujeme:

  • prevenciu proti nádorovým ochoreniam,
  • zdravú telesnú hmotnosť,
  • dostatok vody, vlákniny, rastlinných mikroživín, biologicky aktívnych aj minerálnych látok, antioxidantov a vitamínov.

A pritom stačí „len“:

  • zaplniť polovicu taniera čerstvou alebo na pare pripravenou zeleninou,
  • jedávať aspoň 3 rôzne farby ovocia a zeleniny (nie z jedného druhu),
  • kupovať ho/ju na farmárskych trhoch, nie v supermarketoch ... alebo využiť samozber!

Ugriluj(te) si zdravý tanier!

Ak ide o letnú pohodu, „dnes“ ju neodmysliteľne umocňuje aj grilovanie. Sezóna „grilovačiek“ sa pritom začína už na jar, pokračuje v letnom období a končí sa až (neskoro) na jeseň. Opekanie pod holým nebom a vôňa grilovaného mäs(k)a síce znie ako dokonalá kombinácia, neplatí to však z pohľadu zdravia. Klasické grilovanie je škodlivé, keďže (obzvlášť) v (červenom a údenom) mäse vznikajú pri vysokých teplotách nebezpečné karcinogénne látky.

Podľa najnovších prieskumov však netreba hádzať flintu do žita, pretože grilovanie nemusí byť zákonite nezdravé. Ako na to? Takto jednoducho:

  • Mäso treba pred grilovaním namarinovať, čím sa zníži riziko vzniku karcinogénov,
  • väčšie kusy mäsa je dobré pred grilovaním predvariť, vďaka čomu sa na ohni upečie rýchlejšie,
  • na grilovanie si treba vyberať výhradne chudé mäso, najmä hydinu a rybu,
  • z mastného mäsa je nutné pred vložením na gril odstrániť tuk,
  • grilovať treba menšie mäsové kúsky a vždy so zeleninou, čím sa opäť skráti čas prípravy,
  • ugrilované „mäsko“ si treba zaslúžiť! Pred jeho jedením je preto vítané sa fyzicky unaviť! 😊

A napokon, letné mesiace si doslova „pýtajú“ posedenie pri studenom drinku, často s obsahom alkoholu. Tieto nápoje sú jednoducho osviežujúce a k horúcim dňom už akosi „patria“. Na druhej strane, alkohol a horúčavy nepredstavujú práve ideálnu letnú kombináciu, hoci by sa tak na prvé počutie mohlo zdať. Preto sme sa MUDr. Petra Minárika opýtali, koľko letných miešaných drinkov a vo všeobecnosti aký alkohol, si denne môžeme dopriať, aby nám to naše zdravie odpustilo? Vypočuť si to môžete v príslušnom podcaste.

Nazdravie!

Kraj | 06. 09. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov