Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 81 | #81: Láska, ktorá vydrží: Čokoláde odolávame už takmer pol tisícročia!

Najznámejší čokoládový príbeh je starý viac ako 2-tisíc rokov a jeho história sa začala písať v strednej Amerike. Napriek tomu sa objav čokolády pripisuje neskorším civilizáciám Mayov a Aztékov. Ako sa píše v knihe Potravinová gramotnosť (rok vydania 2021), v tom čase bola čokoláda ako nápoj pripravovaná z usušených kakaových bôbov, vody, múky, vanilky, korenia a medu. Vôbec prvým Európanom, ktorý sa s ňou zoznámil naživo, bol taliansky moreplavec Krištof Kolumbus. Na európsky kontinent však čokoládu priniesol až jeho španielsky kolega Hernando Cortéz a to v podobe povzbudzujúceho nápoja menom „xocolatl“.

Pri tejto príležitosti si každý rok 7. júla pripomíname Deň čokolády. V tento deň, v roku 1550, sa stala dostupnou aj pre „obyčajných ľudí“, keďže sa dostala na pulty v obchodoch. V Európe si tak na nej pochutnávame už 473 rokov. Prvú čokoládu, ktorá sa doslova rozplývala na jazyku, vyrobil Švajčiar Rudolph Lindt v roku 1879. Podarilo sa mu to vďaka výrobnému procesu s názvom konšovanie.

Ako k nej (vlastne) prídeme?
„Každá“ čokoláda obsahuje vo všeobecnosti štyri základné zložky: kakaovú hmotu, kakaové maslo (tuk), cukor a mliečne výrobky (prípadne bezlaktózový variant). Ešte predtým, ako čokoláda vznikne, je potrebné nazbierať kakaové bôby, ktoré sa získavajú z kakaovníka. Neskôr sa olúpu, opražia a pomelú až do tekutého stavu. Na výrobu kila čokolády je potrebných vyše tisíc kakaových bôbov.

Áno pre čokoládu!
Najobľúbenejšia sladkosť na svete (čokoláda) obsahuje horčík, ktorý je dôležitý pre srdce a mozog, ale aj vápnik a železo. V kakaových bôboch, z ktorých je vyrobená, nájdeme aj prírodné látky flavonoidy, považované za ochrancov zdravia. Konzumácia čokolády nám vie zabezpečiť prísun vitamínu A, B a E. Dôležitú úlohu má (v nej) aj kyselina stearová, ktorej dokáže stabilizovať hladinu cholesterolu v krvi. A napokon, nielen káva, ale aj čokoláda je zdrojom kofeínu, ktorého obsah sa pohybuje okolo 12-tich miligramov. Je to približne rovnaké množstvo, aké sa nachádza aj v káve bez kofeínu. Čokoláda si teda právom zaslúži označenie SUPERPOTRAVINA, keďže chráni srdce, pomáha nervovému systému, obsahuje vitamíny aj minerálne látky. Má povzbudzujúce účinky a pozitívny vplyv v prevencii proti viacerým chorobám.

Čokoládové fakty:

  • V 16. storočí pridali misionárky v Mexiku do kakaovej hmoty cukor, žĺtky a smotanu. Vyrobili tak nápoj, o ktorom ľudia verili, že pôsobí ako afrodiziakum,
  • Prvá továreň na čokoládu vznikla v Holandsku (v roku 1828) a čokoláda sa odvtedy začala vyrábať aj v tuhom stave,
  • Prvú tabuľkovú čokoládu vyrobili v Anglicku (v roku 1847),
  • Už v 17. storočí ľudia verili, že po konzumácii čokolády sa budú cítiť šťastnejší,
  • V USA bola v minulosti čokoláda považovaná za mimoriadne nezdravú potravinu, ktorá spôsobuje problémy so srdcom, akné a zubné kazy,
  • Vo všeobecnosti sa dnes čokoláda delí na tri základné druhy: na horkú, mliečnu a bielu.

Čokoládové mýty:

  • Nie, čokoláda nie je droga, len je ťažké jej odolať!
  • Nie, čokoláda nespôsobuje ani akné, ani zubný kaz. Obsahuje síce veľa cukru, ale aj trieslovín, ktoré bránia tomu, aby sa v ústach šírili baktérie,
  • Nie, čokoláda zdraviu neškodí. Okrem iného posilňuje imunitný systém,
  • Nie, po konzumácii čokolády sa nepriberá, respektíve, doteraz sa tento jej účinok nepreukázal,
  • Nie, čokoláda nie je málo nutrične hodnotná, práve naopak. Čím je tmavšia, tým viac magnézia, železa, zinku a medi obsahuje,
  • Nie, čokoláda nie je spúšťačom migrény, hoci bolesti hlavy môže vyprovokovať,
  • Áno, množstvo kofeínu v čokoláde je zanedbateľné,
  • Nie, cukor v čokoláde nie je zodpovedný za stres. Nervy upokojuje a prispieva k pocitu šťastia,
  • Nie, afrodiziakálne účinky čokolády (bohužiaľ) neboli dokázané. Zatiaľ!

Ako dokazuje jedna z mnohých štúdií, o ktorej sa píše aj v knihe Potravinová gramotnosť (rok vydania 2021) konzumácia jeden a pol tabuľky tmavej čokolády denne (počas dvoch týždňov), dokáže znížiť úroveň stresu a zvýšiť hladinu endorfínov v tele, ktorú sú zodpovedné za stres a nepohodu.

Ešte viac zaujímavých a užitočných informácií na tému kakao a čokoláda, si môžete vypočuť v našom podcaste, v ktorom sa o odborný pohľad na vec opäť postaral pán doktor Peter Minárik, odborník na zdravý životný štýl.

Kraj | 14. 04. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov