Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 16 | #16: Môžu mať dojčatá intoleranciu?

Mnoho žien s intoleranciou laktózy sa bojí, že po pôrode nebude môcť plnohodnotne dojčiť a dieťatku tak bude niečo chýbať, po prípade, že intoleranciu zdedia. Počet detských pacientov s diagnostikovanou potravinovou intoleranciou neustále narastá. Ako sa dá intoleranciám u detí predchádzať?

Intoleranciou trpí čoraz viac ľudí. Alergiou na potraviny môžu trpieť aj deti, nie však novorodeniatka. „U malých detí do troch rokov nepozorujeme intolerancie, je to dosť zriedkavé. Ak ale majú tráviaci problém, vždy to súvisí s výskytom nejakého problému s črevným mikrobiómom,“ vysvetlil doktor Vladislav Abaffy zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení, ktoré vám prináša sieť moderných slovenských potravín Kraj.

Matka s intoleranciou môže dojčiť

Na zažívací trakt novorodenca má vplyv to, čo budúca matka konzumuje počas tehotenstva. „V prvom rade je to otázka zdravej, vyváženej a pestrej stravy. Budúca matka by sa mala vyhýbať polotovarom a priemyselne spracovaným potravinám,“ uviedol lekár.

Mamička, ktorá má intoleranciu na laktózu a po pôrode dojčí, môže trpieť tým, že jej telo sa odvápňuje. Chýbajúci vápnik je vtedy potrebné do stravy doplniť. „Ak má žena laktózovú intoleranciu, je to porucha vstrebávania a štiepenia laktózy, znamená to, že matka môže užívať bezlaktózové mlieko, v ktorom vápnik ostáva normálne. Pokiaľ by mala intoleranciu aj na mliečnu bielkovinu, v takom prípade existujú náhradné potraviny, v ktorých sa vápnik nachádza, ako napríklad brokolica, špenát, ryby, sardinky, mak či tofu,“ vymenoval odborník.

Ženy s intoleranciou laktózy sa však nemusia báť, žeby ich deti mohli mať intoleranciu na ich materské mlieko. „Bolo by proti prírode, keby dieťa malo intoleranciu na materské mlieko. Takéto niečo sa nevyskytuje. Dieťa môže mať intoleranciu na niektorý z cukrov, napríklad galaktózu. Pred takýmto ochorením je ale dieťa chránené, lebo v prvých 3 dňoch života dieťaťa sa robí skríning na metabolické ochorenia, kde sa hľadajú akékoľvek poruchy,“ vysvetlil Abaffy.

Pozor na bolesti bruška

U dojčiat sa často objavujú koliky a refluxy a niekedy ich bolí brucho. „Bolesti bruška sú v prvých dňoch života pomerne časté. Dieťa v maternici tesne pred pôrodom nemá v tráviacom trakte skoro žiadne baktérie. Ako náhle sa narodí, do tela sa dostáva okolo 150 baktérií, ktoré osídlia tráviaci trakt. Ak sú baktérie správne nastavené, tak takéto problémy dieťa nemáva. Pokiaľ je tam porucha, u týchto detí sa koliky vyskytujú častejšie,“ vysvetlil problém doktor.

Nemusí ísť hneď o intoleranciu

Ak bolesti bruška pretrvávajú, rodičia si často začnú myslieť, že dieťa má zrejme intoleranciu. „U najmenších detí sa vyšetrenie na intolerancie nerobí. Dojčenie by malo trvať 10 až 12 mesiacov a dieťa potom pomaly prechádza na plnohodnotnú stravu. Je tam postupnosť, ktorá by sa mala dodržiavať. V tráviacom trakte sa baktérie potrebujú nejakým spôsobom vyvíjať. Ak nie sú v správnom pomere, tak z toho vznikajú zažívacie problémy, ale nejde o intolerancie,“ radí odborník.

S príkrmami pomaly

Pri prechode od dojčenia na príkrmy musia rodičia postupovať pomaly. Do jedla sa deťom postupne pridávajú jednotlivé zložky potravy. „Detskí lekári majú schému, ako do jedálnička dieťaťa potraviny zaraďovať, od kedy začínať a akým spôsobom dieťa nastavovať na pestrejšiu stravu. Keď sa postupy dodržia, nemal by byť problém,“ povedal lekár. Dôležité je ale aj to, aké potraviny matka na príkrmy vyberie. Mali by to byť potraviny bez konzervantov, prirodzene vyrábané potraviny a také, ktoré sú najmenej priemyselne ovplyvnené.

Intolerancie až od 3 rokov

Intolerancia u dieťaťa sa môže prejaviť až vo veku okolo 3 rokov. „Ak neprospieva, musíme zistiť, ktoré potraviny robia dieťaťu problémy a ako sa do jedálnička zaraďovali. Pokiaľ sa intolerancia vytvorí, je ťažké sa jej zbaviť. V tele sa vytvárajú protilátky, ktoré v organizme ostávajú dlhú dobu. Ak dieťa problémové potraviny zo stravy vynecháme, príde k stavu, že sa dieťaťu opäť začnú tvoriť enzýmy, ktoré na spracovanie potravy potrebuje,“ doplnil doktor Vladislav Abaffy, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení. Po 6 až 12 mesiacoch sa potravina opäť môže pokusne do jedálnička zaradiť. Ak sa ale problémy znova objavia, s diétou sa musí pokračovať naďalej.

Kraj | 04. 03. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov