Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 36 | #36: Mýty a fakty o chudnutí

Neverte všetkému, čo sa hovorí a píše ochudnutí!

Okrem aktuálnej „kovidovej“ pandémie existuje aj ďalšia-opäť celosvetová, avšak oveľa dlhšie trvajúca. Súvisí s hmotnosťou. S nadváhou a obezitou totiž bojujú milióny ľudí. Niektorí tento boj zvládajú úspešne, iným sa nedarí a trápia sa s takzvaným JOJO efektom. Výsledkom tohto snaženia je neustále priberanie a zdravotné komplikácie. Navyše, v súvislosti s obezitou sa šíri množstvo mýtov a veľa falošných rád, ktoré sú už vopred odsúdené na neúspech. Poďme si ich v tomto blogu predstaviť a ozrejmiť.

Má význam chudnúť, dokážem poraziť JOJO efekt?

Samozrejme, že má. JOJO efekt nie je nevyhnutným výsledkom znižovania hmotnosti u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Dokazuje to viacero výskumov, ktoré sledovali dlhodobé výsledky redukcie hmotnosti. Zistili, že väčšina ľudí, ktorí chudnú správnym spôsobom, dokážu udržať nižšiu hmotnosť dlhé roky. A čo robili úspešní účastníci štúdie? Vážili sa niekoľkokrát do týždňa, cvičili minimálne jednu hodinu denne a pravidelne jedli menšie a zdravšie porcie jedla.

Môžem jesť počas chudnutia čokoľvek, ak mám dostatok fyzickej aktivity?

Toto je dávno prekonaný mýtus. Aj napriek tomu, že je telesná aktivita pri znižovaní nadváhy a udržiavaní si nižšej hmotnosti veľmi dôležitá, bez obmedzenia kalórií v strave nie je možné dosiahnuť významnejší pokles hmotnosti. Avšak! Zníženie energetického obsahu v strave vedie k zníženiu telesnej hmotnosti. Aj bez zvýšenia telesnej aktivity. Pravda je však taká, že najlepšie výsledky získame kombináciou zdravej stravy + správneho cvičenia.

A čo ak chudnem len veľmi pomaly a veľmi málo?

Tvrdenie, že schudnutie iba niekoľkých kilogramov nemá pri obezite žiadny zdravotný úžitok, je mýtus. Je vedecky dokázané, že aj malá redukcia nadmernej hmotnosti pri obezite, napríklad zníženie nadmerného telesného tuku o 5 percent, dokonca aj iba o 3 percentá, dokáže účinne znížiť riziká závažných chronických chorôb, akými je cukrovka druhéhotypu, srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica. Znižuje tiež riziko viacerých zhubných nádorov.

Dá sa stravovať zdravo, keď to nerobia ostatní členovia rodiny?

Určite áno. Aj keď vzniká dojem, že osamotený člen rodiny nedokáže získať nové návyky a byť disciplinovaný, pokiaľ sa pre nový životný štýl nenadchne aj zvyšok domácnosti, väčšinou to však neplatí. Naopak, môže byť dobrou inšpiráciou pre pozitívne zmeny v stravovaní partnera, detí alebo rodičov. Aj zdravé, menej kalorické a výživné jedlá vedia byť veľmi chutné! Vyskúšajte napríklad naparenú alebo grilovanú zeleninu, hrsť orieškova sušených brusníc posypaných parmezánom aj s prísadou citrónovej šťavy. Výbornou prílohou je v tomto prípade celozrnná napríklad celozrnná hrianka.

Existujú superpotraviny a výnimočné živiny, ktoré ma zbavia kíl navyše?

Neexistujú. Všetky ponúkané „zázraky“ v podobe výživových doplnkov či exotických čajov v skutočnosti nefungujú tak, ako to sľubujú nepoctivé reklamy. Kúzlo úspechu je v niečom úplne inom: pestrá a vyvážená kombinácia zdravých prírodných potravín zaručí po ich konzumácii v organizme vzájomnú spoluprácu vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a ďalších prevažne rastlinných živín.

Môžeme si za nadváhu sami, pretože sa zle stravujeme a málo hýbeme?

Zveličené a nepravdivé tvrdenie. Aj napriek tomu, že fyzická aktivita a stravovacie návyky hrajú nepopierateľne významnú úlohu pri kontrole telesnej hmotnosti a významne sa podieľajú na tom, či sa niekto stane obéznym alebo nie. Tieto faktory však nie sú jediným pôvodcom obezity. Je napríklad známe, že pokiaľ sa u niekoho medzi najbližšími príbuznými vyskytuje obezita, potom s vysokou pravdepodobnosťou bude obézny aj on. Dedičné a familiárne (neovplyvniteľné faktory) sú vmnohých prípadoch pri obezite nesporné. Veľa vie ovplyvniť hormonálna porucha, napríklad spomalená činnosť štítnej žľazy.

Dá sa z bacuľatosti vyrásť?

Áno, ale nie je to pravidlo. Aj keď niektoré deti časom strácajú nadbytočný detský tuk, mnohé, najmä ak sú už obézne, si kilogramy prenesú do obdobia dospelosti. S narastajúcou nadhmotnosťou pribúdajú zdravotné a niekedy aj psychické alebo sociálne problémy. Rodičia by preto obezitu svojich potomkov mali riešiť. Obezita detí má vo svete stúpajúci trend a jej účinky na zdravie môžu byť veľmi nepríjemné. Dnes nie je žiadnou raritou, že cukrovka druhého typu, ktorá je silne previazaná s obezitou, sa zistí už vdetskom alebo veľmi mladom veku.

Odborník na zdravý životný štýl, pán doktor Peter Minárik radí:

Nie je fér,žartovať na úkor ľudí s obezitou. Tí, ktorí trpiana pokročilejšiu obezitu, reagujú citlivo až bolestivo nielen na vtipy o tučnote, ale aj na akékoľvek neprimerané poznámky, postoje, pohľady alebo podozrivý smiech. Najmä deti a mladí ľudia,sa môžu ľahko stať obeťami podpichovania až šikanovania v škole, ktoré nedokážu zvládnuť. Zosmiešňovanie v detstve sa navyše môže preniesť do dospelosti a spôsobiť, že človek nebude mať sebavedomie a sebaúctu. Obézni ľudia si zaslúžia zvýšenú pozornosť a motivačný prístup zo strany svojho okolia.

Kraj | 15. 04. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov