Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 51 | #51: Na veľkosti skutočne záleží! Naservírujte si zdravú porciu

Ako ukazujú prieskumy, vyše polovica Slovákov jedáva počas dňa aspoň štyrikrát. Za najdôležitejšie jedlo považujeme obed, preto sa ho snažíme nevynechávať. A hoci s jedlom rastie chuť, je dôležité vedieť, aká „veľká“ porcia je ešte prijateľná, aby sme sa neprejedali a predišli zdravotným problémom, akým je napríklad obezita, cukrovka, rakovina, ale tiež choroby srdca.

Jeme oveľa viac ako kedysi

Stačí jeden pohľad do minulosti, aby sme sa presvedčili, že sa veľkosť porcií za ostatné desaťročia zmenila. Zatiaľ čo v roku 1950 vážil hamburger 110 gramov, v roku 2015 to už bolo 340 gramov. Porcia hranolčekov sa za 65 rokov zväčšila zo 68 gramov na 190 gramov. A kým v minulosti si ľudia dopriali 200 mililitrov sladeného nápoja, dnes je to 6-krát viac. Ide o spriemerované čísla z USA, ktoré nám v podcaste potvrdil aj pán doktor Peter Minárik. Porcia bieleho chleba sa zväčšila o 11 %, na tanier si zvykneme naložiť až o 52 % viac kuraťa s ryžou.

Čo/kto všetko má vplyv na množstvo jedla, ktoré skonzumujeme? Faktory, ktoré nás intenzívne povzbudzujú zjesť viac, ako potrebujeme, sú tieto:

  • Množstvo jedla na tanieri. Čím viac jedla máme naloženého na tanieri, tým viac (ho) aj zjeme.
  • Veľkosť balení. Z veľkých balení, nech sú to čipsy či čokoláda, zjeme vždy viac.
  • Cena potravín a nápojov. Čím lacnejšie a výhodnejšie balenia, tým viac zjeme.
  • Situácia pri jedení. Sústredení na jedenie zjedia 97 % jedla, rozptýlení, napríklad rozhovorom, zjedia 89 %.
  • Kto pripravoval jedlo? Zjeme viac, ako sme si jedlo pripravili sami.
  • Druh denného jedla. Raňajky – obed – večera (93 %), desiata – olovrant (76 %).
  • Marketing a reklama na potraviny v médiách a na internete.
  • Dostupnosť potravín a jedál. Ľahká dostupnosť veľkého množstva jedla vedie k väčšej spotrebe.
  • Výzvy a donútenia zjesť všetko, čo je na tanieri. Typická vlastnosť rodičov, starých rodičov či učiteľov vo vzťahu k deťom.

Každý môže prispieť k pozitívnej zmene!

Podporovať kontrolu primeraných porcií jedla je možné na viacerých úrovniach, a síce na individuálnej, spoločenskej, priemyselnej aj politickej. Čo môže urobiť jednotlivec? Napríklad používať porciovač (tanier, ktorý upravuje veľkosť porcií), nejesť napriek pocitu sýtosti či nenútiť deti dojedať tanier „len preto“, že sa jedlom neplytvá. Ako vie prispieť potravinársky priemysel? Jedna z možností je – zverejňovať na obaloch potravín nutričné hodnoty, definovať veľkosť primeranej porcie, používať piktogramy, čiže obrázky správne naloženého taniera. Ako sa vie v tomto smere podieľať politika? Vylúčiť alebo obmedziť reklamu na niektoré potraviny pre malé deti, zvýšiť dostupnosť menších porcií a zakázať cenovo dostupné XXXL balenia vo výhodných akciách či umiestniť menšie balenia na menej nápadné miesta.

Zmenšenie neúmerne veľkých porcií jedla, pričom výnimku má len mimoriadne zdravá zelenina, sa môže podieľať na znížení neprimeraného priberania na váhe a  rizika vzniku chronických chorôb – vrátane rakoviny.

Kraj | 23. 11. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov