Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 53 | #53: Netrápte sa zbytočne: Toto sú novoročné sľuby a predsavzatia vopred odsúdené na neúspech

Novoročné predsavzatia si zvykne dávať až 70 % ľudí. Väčšina z nich ich však vydrží dodržiavať maximálne jeden mesiac. Najviac z nich sa pritom týka zmeny životného štýlu, ako sú notoricky známe sľuby - schudnem, prestanem jesť sladkosti, začnem cvičiť a podobne. Odborníci na zdravý životný štýl, medzi nimi aj doktor Peter Minárik, však vedia, že podobné novoročné predsavzdatia sú síce pekné, ale nereálne.

Zázraky na počkanie sa (totiž) nedejú!

O to viac, ak sa človek snaží rýchlo a bezpolestne vyriešiť fakt, že počas vianočných sviatkov pribral. Ako sme spomínali v predošlom blogu, môže to byť pokojne aj 5 kilogramov navyše. Pravda je však taká (a nemenná), že síce priberáme pomaly a dlho, schudnúť však chceme rýchlo. Často sa preto začneme orientovať na drastické redukčné diéty. Tento spôsob zhadzovania nadbytočných kilogramov však nikdy nefungoval, nefunguje a nebude úspešný ani v budúcnosti. Rovnako tak zázračné prípravky, pri úživaní ktorých zaručene schnudneme bez hladovania, rýchlo a ešte aj môžeme jesť všetko, čo nám chutí ☹

NIE pre očistné DETOX diéty
Ako vo všetkých oblastiach života, aj v tomto prípade platí, že dôležitá je prevencia, to znamená - neprejedať sa, dokonca ani na Vianoce. Je to však náročná a často nesplniteľná túžba. Keď už teda človek priberie a chce sa čo najrýchlejšie dostať do formy, má si naordinovať očistný detox? Nemá. Vedeckých dôkazov o tom, že má skutočne pozitívne účinky, je veľmi málo.

Krátkodobá hladovka alebo prísna diéta nefungujú a na to, že sa sviatočných kilogramov zbavíme dlhodobo alebo navždy, musíme zabudnúť. Ak to človek predsa len skúsi, je možné, že na chvíľu schudne, avšak, takmer na 100 % sa časom dostaví toľko nenávidený jojo efekt. Navyše, hladovanie, hoci aj krátkodobé, vedie k zvýšenému stresu, následkom čoho môže byť človek psychicky rozladený, hladný a frustrovaný. Na očistné detox kúry by preto v akejkoľvek podobe malu zabudnúť deti, mladí ľudia, seniori, tehotné a dojčiace ženy, ľudia s podvýživou, diabetici a tí, ktorí majú poruchy príjmu potravy.

Pribral/a som, čo mám robiť?
Začať odznova a držať sa nasledujúcich rád, ktoré sú pri chudnutí dlhodobo účinnejšie:

  • Osvojiť si metódu ZDRAVÉHO TANIERA, čiže jesť 50 % zeleniny, 25 % ovocia a 25 % chudej bielkoviny,
  • Vychutnávať si jedlo, jesť pomalšie, robiť si počas jedenia prestávky,
  • Pred každým jedlom vypiť pohár vody,
  • Nevynechávať žiadne denné jedlo a predovšetkým raňajky. Je vedecky dokázané, že tí, ktorí pravidelne raňajkujú, sú štíhlejší,
  • Často sa vážiť, poprípade si viesť stravovací denník,
  • Dopriať si dostatok kvalitného spánku. Kto spí o hodinku dlhšie, spáli o 6 % kalórií viac,
  • Hýbať sa, hýbať sa a ešte raz, hýbať sa - v duchu hesla - každý pohyb sa počíta!
  • Jesť čo najviac doma a nestravovať sa v reštauračných zariadeniach,
  • Vyhýbať sa najprázdnejším kalóriám vôbec - alkoholu,
  • Nevystavovať sa pokušeniu - čo nemáte a nevidíte, to predsa nezjete!

Zopár drobných trikov na záver:
Servírujte si malé taniere kaloricky vydatných jedál a väčšie taniere zeleniny,
Na šťavy, džúsy, limonády, pivo či víno používajte takzvané štíhle poháre, do ktorých sa menej nalieva,
Zabudnite na dupľu a naopak, na tanieri nechajte 20 % jedla. Je to overený trik pôvodných obyvateľov ostrova Okinawa.
Polievka by mala byť hlavným jedlom a zelenina nesmie byť na okrasu.

Platí však, že aj keď sme počas vianočného hodovania pribrali, pri redukovaní váhy si nemusíme odoprieť všetko, čo máme radi. Do budúcna si treba stanoviť malé (čiastkové) a najmä reálne ciele a keď ich dosiahneme, odmeniť sa za ne. A áno, platí aj trik - zavesiť si ako motiváciu na úroveň očí staršie oblečenie, do ktorého sme pribrali. Alebo si dať na miesto, ktoré neujde nášmu pohľadu, väčšie oblečenie z minulosti, ako odstrašujúci príklad.

Ozaj, šťastný Nový aj nový rok plný dobrých, zdraviu a duši prospešných rozhodnutí! :-)

Kraj | 27. 12. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov