Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 34 | #34: Piť či nepiť? To je otázka!

Ako však hovorí jedno slovenské príslovie: „Alkohol žiada najprv prst, potom ruku a nakoniec celé telo aj dušu.“

Podľa historických prameňov siahali ľudia po alkohole už pred 15-tisíc rokmi. Ide však otoxickú, návykovú a karcinogénnu látku, ktorej užívanie môže vyústiť do zdravotných, pracovných, rodinných a sociálnych problémov. Faktom je, že polovica alkoholu, ktorý sme vypili, sa vstrebáva asi 15 minút. Tento proces sa pritom nedá nijako urýchliť a nepomôže ani šálka silnej a voňavej kávy.

Môžeme si síce dopriať, ale ... záleží na tom, či sme žena alebo muž!

Zrejme netreba pripomínať, že mladí, ešte nedospelí ľudia, by po alkohole nemali siahať vôbec a na svoj prvý drink si počkať aspoň do oslavy povestnej 18-ky. My (dospelí), sa držme rád odborníkov, podľa ktorých je za mierne pitie alkoholu považované také, keď si muž dopraje nanajvýš dva alko nápoje (poháre) denne. V prípade žien by to mal byť maximálne jeden (pohárik).V spoločnom rozhovore nám to potvrdil aj odborník na zdravý životný štýl, doktor Peter Minárik.*

Rizikové sa stáva pitie alkoholu vo chvíli, keď muž vypije viac ako 7 alko pohárov za týždeň, prípadne viac ako dva poháre pri jednom posedení. V ženskom svete je to ešte prísnejšie. Spozornieť treba vtedy, ak si zástupkyňa nežného pohlavia naleje v priebehu jedného týždňa 7 pohárikov alebo počas jedného posedenia viac ako 3.

Rovnako platí ,že uprednostniť treba vždy malé dávky a nápoje, ktoré obsahujú nízke percento alkoholu.

Myslite aj na tieto odporúčania:

Nepite denne (ani malé množstvá)
Dajte prednosť červenému vínu (pred bielym)
Alkoholický nápoj si vychutnávajte, pite ho pomaly
Pivo nikdy nemiešajte s destilátmi
Nekombinujte alkohol s fajčením (najmä vtedy nie, ak máte kilogramy navyše)
Tehotné ženy a dojčiace mamy nesmú piť vôbec

Za každých okolností si tiež treba pripomínať, že: ALKOHOL poškodzuje nielen našu PSYCHIKU, ale aj TELO. Zabrať dáva najmä pečeni a srdcu. Najrizikovejšia je však kombinácia: OBEZITA + CUKROVKA + ALKOHOL + FAJČENIE + SEDAVOSŤ + HYPERTENZIA (vysoký krvný tlak).

Odkaz pre rodičov - poúčať nestačí, buďte (deťom) príkladom! ☺

Aj keď to znie ako obohratá platňa, alkohol je naozaj droga. Drogy sú nebezpečné a dospievanie rizikové. Mladiství sa zoznamujú s alkoholom prvýkrát ako 10 až 14-roční, čo je pomerne skoro. Ak sa im pitie vymkne spod kontroly, takmer vždy sa to prejaví na prospechu v škole. Tieto deti sa podľa štatistík častejšie stávajú obeťami kriminálnych činov či vážnych dopravných nehôd. Aké sú príznaky mladého človeka, ktorý sa nevie vysporiadať s pitím alkoholu?

*O alkohole a jeho účinkoch na naše zdravie, sme sa podrobnejšie porozprávali v našom podcaste. Doktor Peter Minárik, odborník na zdravý životný štýl, nám vňom objasnil aj to, prečo si vlastne pripíjame na zdravie, koľko alkoholu a či vôbec nejaký, si môže dopriať človek, ktorý pravidelne športuje a tiež, či naozaj platí, že jeden pohár vín(k)a denne neuškodí. Ak vás táto téma zaujala, rozhodne si podcast vypočujte.

Kraj | 11. 03. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov