Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 85 | #85: Pivo? Nápoj, ktorým zdravo uhasíte smäd!

Svetlé, polotmavé, tmavé. Viac piva ako v členských štátoch EÚ sa vyrába už len v Číne. A to je jeden z mnohých dôkazov o jeho všeobecnej obľúbenosti naprieč svetom. Na Slovensku sme mu prišli na chuť už v 5-tom storočí a v súčasnosti u nás predstavuje najžiadanejší alkoholický nápoj. Ako sa píše v knihe Potravinová gramotnosť (rok vydania 2021, 3. časť), jeden obyvateľ našej krajiny vypije ročne 72 litrov piva na osobu. Netreba opomenúť ani fakt, že ide o alko-nápoj s najnižším obsahom alkoholu.

Ak ide o balenie, pivo sa predáva v klasickom skle, v plechovkách, v PET fľašiach a tiež v súdkoch. Zo spomenutého je k životnému prostrediu najšetrnejšie sklo, najmenej (šetrné) zase plechovky. O akékoľvek balenie ide, jeho úlohou je - zakaždým chrániť pivo pred vonkajšími vplyvmi, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť jeho kvalitu. Dôležitá je aj farba fľaše, ktorá „dáva pozor“, aby sa pivo „nestretlo“ s denným svetlom.

Viete, čo je to stupňovitosť piva?

Nie, nevyjadruje obsah alkoholu v pive, hoci by sa tak na „prvé počutie“ mohlo zdať. Určuje podiel látok, ktoré sa počas jeho varenia uvoľnia zo sladu a chmeľu. Platí pritom, že čím viac týchto látok, tým bude chuť piva výraznejšia.

Na výrobu piva sú potrebné tri základné suroviny: voda, chmeľ a slad! Nemenej dôležité sú v tejto súvislosti kvasnice. Jeden pollitrový pohár zlatého moku (pritom) obsahuje približne:

  • 2 gramy bielkovín,
  • 10 až 25 gramov sacharidov,
  • 0 až 2 gramov tuku!

V pive sa nachádzajú (aj) vitamíny skupiny B(é), ktoré majú vplyv na správne fungovanie nervovej sústavy; ďalej minerálne látky, z nich najmä fosfor, vápnik, sodík a draslík a antioxidanty. Horké zložky v ňom zase veľmi priaznivo pôsobia na trávenie a podporujú (zdravú) chuť do jedla. Flavonoidy, ktoré obsahuje, pozitívne vplývajú na krvný obeh.

Prečo NIE?

Všetkého veľa škodí a platí to aj o spotrebe piva. Vo veľkých množstvách môže spôsobiť problémy so žalúdkom, opitosť a výnimkou nie je ani otrava (alkoholom) alebo závislosť. Navyše, práve pivo sa môže stať dôvodom, prečo človek časom siahne (aj) po tvrdšom alkohole, prípadne si jeho pitie nevie vychutnať inak, ako s cigaretou v ruke.

O všeobecnej obľúbenosti piva svedčí aj fakt, že môže mať za následok vznik (menej známej) fóbie nazývanej cenosillicafóbia. Ide vlastne o strach vyvolaný prázdnym pivným pohárom!

(Ďalšie) „Pivné“ plusy:

  • Pivovarnícky priemysel zamestnáva v Európe 2,3 milióna ľudí,
  • Pivo má vysoký obsah vody, (takmer) nulový obsah tuku, je nízkokalorické, s prijateľnými nutričnými hodnotami,
  • Je menej kalorické ako jablkový džús, mlieko alebo coca-cola,
  • Zlatý mok má priaznivý vplyv na psychické zdravie človeka, dokáže (v ňom) uvoľniť stres a vyvolať pocit príjemného uvoľnenia,
  • Ide o spoločenský nápoj, vzhľadom na to, že sa pri ňom zvyknú stretávať rodiny, priatelia a známi,
  • Švédski vedci tvrdia, že „jedno pivo“ dokáže ochrániť naše ♥!

Koľko piva a za aký čas je rozumné a vhodné skonzumovať, podľa akých kritérií sa zlatý mok delí a aké netypické druhy sa v súčasnosti nachádzajú na spotrebiteľskom trhu? Aj na tieto otázky nám v príslušnom podcaste odpovedal odborník na zdravý životný štýl, pán doktor, gastroenterológ Peter Minárik.

Kraj | 13. 06. 2023

Zoznam blogov

Zoznam podcastov