Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 57 | #57: Schudnúť je jednoduchšie ako nepribrať naspäť!

Na každú zásadnú zmenu v našom živote by sme sa mali pripraviť. A výnimkou nie je ani cielená redukcia hmotnosti. Iné stravovacie návyky si vyžadujú SMART ciele, o ktorých sa píše v knihe Redukčná diéta - skúsme to inak. Jej spoluautorom je odborník na zdravý životným štýl, ktorý sa vám prihovára aj v našich podcastoch - pán doktor Peter Minárik.

Bez SPRÁVNEJ MOTIVÁCIE to nepôjde, avšak … !

Ani to ešte nie je automatická záruka trvalého úspechu v chudnutí, čo dokazuje nenávidený, ľudovo nazývaný JOJO EFEKT. Jeho sprievodným javom je pocit sklamania z vlastného zlyhania, strata sebadôvery a nechuť pokračovať v redukcii nadváhy alebo obezity. A preto sa na túto životnú zmenu treba aj dobre pripraviť.

Toto je cesta!

  • Zaveďte si úprimný stravovací denník minimálne na 3 dni, ideálne na týždeň, do ktorého si IHNEĎ zapíšete všetko, čo ste skonzumovali a vypili počas pracovných dní aj víkendu (vrátane prehreškov). Zaznamenajte si nielen veľkosť porcie, ale aj jej energetickú hodnotu,

  • Stanovte si reálne ciele, ktoré budete schopní uskutočniť a ich výsledok si dlhodobo udržať. V praxi to znamená, sústrediť sa na čiastkové (krátkodobé, kontrolovateľné a splniteľné) ciele. Je efektívnejšie povedať si, že smotanový jogurt nahradíme jeho odtučnenou verziou, ako sa na začiatku cesty presviedčať, že sa od tejto chvíle začneme zdravo stravovať, čo je možné považovať za globálny (dlhodobý) cieľ,

  • Hľadajte oporu v okolí! Obklopte sa ľuďmi, ktorí to s vami myslia dobre a pre vašu snahu budú mať pochopenie. Mal by to byť niekto, kto vás na vašej ceste za redukciou hmotnosti povzbudí a bude pozitívne motivovať. Ideálni sú v tejto súvislosti životní partneri, ale aj rodičia. Podporu hľadajte aj u detí, súrodencov, priateľov či kolegov v práci. Za zmienku stoja určite aj lekári, kondiční tréneri či motivační kouči.

  • Vyhýbajte sa osobám, ktoré vás demotivujú, podkopávajú vám sebavedomie a provokujú vás. Provokácia v tomto prípade znamená, že vás ponúkajú nevhodným jedlom, napriek tomu, že vedia, že sa snažíte zlepšiť v stravovacích návykoch. Naučte sa asertívne odmietať potraviny, ktoré pre vás nie sú vhodné.

  • Pozitívne myslenie je alfou a omegou úspechu. Nemajte na seba prehnané nároky a nehádžte flintu do žita pri prvom ani opakovanom zlyhaní. Redukcia hmotnosti je beh na dlhú trať.

ČO SÚ TO „TIE“ SMART CIELE?

Skratka SMART je vlastne akronym. Skladá sa zo začiatočných písmen anglických slov, ktoré sa do slovenčiny prekladajú ako tieto vlastnosti - ŠPECIFICKÉ, MERATEĽNÉ, DOSIAHNUTEĽNÉ, REÁLNE, ČASOVO LIMITOVANÉ! Nestačí si povedať, že od nového roka začneme chudnúť. Ide o falošne stanovenú povinnosť. Treba si odpovedať na mnohé, ale podstatné otázky: Čo? Kde? Ako? Kto? Koľko (od - do) Kto? S kým? Kedy? Dokedy?

Aj toto bude počas chudnutia fungovať:

  • Prijímajte menej energie (kalórií) v strave. Nakupujte nutrične kvalitné a zdravé potraviny. Začínajte deň ľahkými raňajkami. Používajte zásadu zdravého taniera. Zostavte si redukčný jedálniček. Kontrolujte si denný príjem. Jedzte pomalšie a uvedomelo, nie rýchlo, pri TV, počítači alebo v práci. Zaveďte spoločné stolovanie a jedlo si vychutnávajte. Jedzte pravidelne (3 až 5-krát denne) a nevynechávajte porcie. Nezabúdajte ani na 2 porcia ovocia a 5 porcií zeleniny. Sledujte si pitný režim a vypite pohár čistej vody pred každým jedlom.

  • Používajte dostupné užitočné a praktické pomôcky - napríklad počítačové a mobilné aplikácie či kalorické tabuľky.

Kraj | 28. 02. 2022

Zoznam blogov

Zoznam podcastov