Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 41 | #41: SOĽ: V kuchyni má nezastupiteľné miesto, je však skutočne nad zlato?

Pri bežnom počutí slova SOĽ si automaticky predstavíme kuchynskú, teda chlorid sodný (NaCl). Vo všeobecnosti patrí soľ medzi esenciálne látky, pretože aj „sodík“, aj „chlór“, ktoré ju tvoria, sú pre náš život nevyhnutné. Napriek tomu je dôležité používať ju s vedomím -„ničoho príliš a všetko s mierou“. Aj pre ňu totiž platí, že jej primeraný príjem je nevyhnutný, zatiaľ čo nadmerný už zdraviu škodlivý. Množstvo denne skonzumovanej soli si preto treba vedieť ustrážiť.

Nevyhnutná, ale aj škodlivá

Nadmerná konzumácia soli vedie k vzniku artériovej hypertenzie (AH), „ľudovo povedané“ k vysokému krvnému tlaku a srdcovo cievnym ochoreniam. Často sa jej hovorí aj „tichý zabijak“, keďže je AH bezpríznaková. Jej riziko stúpa s vekom. Škodlivejší je v tejto súvislosti sodík (v porovnaní schloridom). Na druhej strane, aby obličky udržali správne množstvo tekutiny v krvi, potrebujú rovnováhu práve medzi príjmom sodíka adraslíka (K). Ten relaxuje cievnu stenu, podporuje vylučovanie Na, znižuje krvný tlak, voči chorobám srdca a ciev pôsobí skôr preventívne.

Ako teda soliť? Ani málo, ani veľa, tak akurát!

Ak sa jedná o zdravý príjem soli, počas jedného dňa by sme mali zjesť maximálne 5 gramov soli (približne jednu čajovú lyžičku). Je úplne jedno, či bude morská alebo bežná (kuchynská). Telo potrebuje viac draslíka a podstatne menej sodíka.

Odkiaľ máme všetku soľ v strave?

Hoci by sa mohlo zdať, že jej hlavnýma najväčším zdrojom je solenie počas varenia a dosoľovanie pri jedení, opak je pravdou. Soľ sa totiž pridáva do potravín už pri ich spracovaní, napríklad v prípade údenín (77 %) alebo je v nich prirodzene prítomná (12 %).

Ľuďom skrátka slaná chuť vyhovuje, chutí a v jedle ju jednoducho očakávajú. „Od príkro slanej chuti si však vieme odvyknúť,“ je o tom presvedčený pán doktor Peter Minárik, odborník na zdravý životný štýl. Navyše, ako radí, mali by sme si čítať etikety na potravinách. Platí totiž, že pokiaľ je v 100 gramoch akejkoľvek potraviny viac ako 1 a pol gramu soli, na semafore bezpečnostivoči zdraviu má červenú farbu. Zelenú zase vtedy, ak obsahuje najviac 0,3 gramu.

Veľmi slané potraviny? Salámy, šunky, slanina, párky (údeniny), údené mäso, údené rybyči syry, olivy, slané oriešky, mandle, sójová omáčka, kvasnicové extrakty. Vyšší obsah soli je aj v omáčkach, majonézach, polievkach, najmä (avšak nielen) instantných, v pizzi, slanom pečive, niekedy aj v chlebe a raňajkových cereáliách.

Dobré rady nad zlato:

• Vylúčiť z jedálnička alebo prísne obmedziť údené mäso, údené ryby, údené a slané syry, zemiakové čipsy, slané krekry, oriešky či sójové omáčky.
• Znížiť spotrebu trvanlivých potravín určených na dlhodobú spotrebu.
• Uprednostniť čerstvé, chladené alebo mrazené potraviny a tie, ktoré neobsahujú priemyselné konzervačné látky.
• Zbytočne nesoliť už hotové jedlá.
• Neplytvať soľou pri varení.
• Nepoužívať dochucovadlá.

Čím si teda máme ochutiť jedlo? Bylinkami, ako je tymian, rozmarín, bazalka či kurkuma, aromatickou zeleninou, napríklad cesnakom, cibuľou, pažítkou, šalotkou, pórom, citrusovýmiainými ovocnými šťavami bez pridaného cukru, čiže citrónom, grepom, pomarančom, ale aj horčicou.

Kraj | 28. 06. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov