Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 49 | #49: SONOGRAFIA? Bezbolestná a lacná metóda odhalí aj tráviace ťažkosti

Sonografické vyšetrenie, ľudovo nazývané aj sono, predstavuje diagnostickú zobrazovaciu techniku, ktorá je postavená na ultrazvuku a využíva jeho fyzikálne vlastnosti. Samotné vyšetrenie trvá zvyčajne 15 až 30 minút. Jeho začiatky sa podľa slov odborníka na zdravý životný štýl, doktora Petra Minárika, datujú do 70-tych rokov minulého storočia, čo robí zo sonografie pomerne „starú“ vyšetrovaciu metódu, ktorá časom prešla mnohými technickými vylepšeniami.

Aké sú výhody sonografických vyšetrení? 

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že ide o nebolestivé, neinvazívne, neobťažujúce vyšetrenie, ktoré šetrí ľudský organizmus. Navyše, pacient počas neho nie je vystavený žiadnemu ionizačnému žiareniu. Sonografia sa dá opakovať v krátkych časových intervaloch, čo znamená, že vyšetrenie možno absolvovať aj (len) s jednodňovým odstupom. V porovnaní s inými vyšetreniami, napríklad s počítačovou tomografiou (CT) či magnetickou rezonanciou (MR), je finančne menej náročné a podstúpiť ho môžu aj tehotné ženy.

Čo všetko je možné sonograficky vyšetriť? 

Odpoveď je jednoduchá - VŠETKO. Sonografické vyšetrenie sa dá urobiť, ako sa hovorí, od hlavy až po päty! Odborník vie prostredníctvom „sona“ posúdiť:

• vnútorné orgány
• tráviacu trubicu
• srdce
• cievy - tepny aj žily
• kožu
• podkožie
• svaly
• kosti
• kĺby
• lymfatické uzliny

Aké sú najčastejšie obmedzenia pri sonografii brucha?

Pri vyšetrení brucha výrazne zhoršuje kvalitu a rozsah zobrazenia hrúbka brušnej steny (súvisí s obezitou) a črevné plyny (meteorizmus).

Má SONO význam aj pri chronických tráviacich ťažkostiach?

„Má!“ Je o tom presvedčený odborník Peter Minárik. A podľa jeho slov aj napriek tomu, že nie sú spôsobené zápalom, nádorom ani traumou, ale zväčša potravinovými intoleranciami a funkčnými poruchami GIT. Sonografické vyšetrenie však môže pomôcť odhaliť potenciálne závažné alebo ohrozujúce nálezy (veľké kamene v žlčníku, polypy žlčníka, chronický zápal pankreasu, nádory v pečeni, a pod.). Platí to najmä u starších ľudí, teda u pacientov nad 50 rokov, respektíve nad 60 rokov. Pritom, pri tráviacich ťažkostiach býva na vyšetrených orgánoch brucha bežný negatívny sono nález, a to najmä v prípade mladšej vekovej kategórie.

Sonografia a prevencia zhubných nádorov. Funguje „to“?

Sonografia brucha môže odhaliť nádory pečene, pankreasu, žlčníka, sleziny, obličiek, tráviacej trubice, pobrušnice, lymfatických uzlín. Avšak, pozor. Zväčša nejde o včasnú diagnostiku, ale o pokročilé prejavy ochorenia, respektíve o zhubný nádor. Napriek tomu sono v tejto súvislosti netreba zatracovať. Existuje napríklad možnosť, že ním lekár identifikuje metastázu v pečeni, ktorá sa dá spolu s primárnym nádorom úspešne operačne odstrániť a ľudský život tak zachrániť. Okrem toho, vie „predpovedať“ tukovú pečeň, tukový pankreas, cholesterolové kamene v žlčníku či aterosklerózu tepien.

Kraj | 28. 10. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov