Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 09 | #9: Syndróm zvýšenej priepustnosti čreva

Alergie, ekzémy, astma či cukrovka môžu mať príčinu vzniku aj v našich črevách. Niekedy môže byť príčinou syndróm zvýšenej priepustnosti čreva. Pôsobením lepku, stresu či nesprávnej stravy sa medzi bunkami v črevách vytvárajú medzery, cez ktoré sa do krvi dostávajú toxické látky. Práve tie spôsobujú v tele obrovské problémy.

Trávenie začína už v ústach, kde rôzne enzýmy začínajú rozklad potravy. Tá putuje cez ďalšie orgány až do čriev. Potrava, ktorá príde do tenkého čreva by už mala byť správne spracovaná a natrávená. Takto pripravené zložky potravy sa dostanú k črevným bunkám, kde prebieha štiepenie na rôzne zložky a vstrebávanie minerálov a vitamínov do krvi. Pokiaľ je ale táto funkcia narušená dochádza k narušeniu prenosu živín do krvného obehu, teda vzniká tzv. syndróm zvýšenej priepustnosti čreva.

Môže za to lepok, stres aj zlá strava

Syndróm zvýšenej črevnej priepustnosti, resp. syndróm deravého čreva, vzniká z rôznych dôvodov. „Môže to byť otázka lepku, stresu, či nevhodného zloženia stravy s vysokým obsahom cukrov. Tie vedú k tomu, že črevo ich nesprávne spracuje,“ vysvetľuje doktor Vladislav Abaffy zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktorý je odborným garantom projektu Život bez obmedzení, ktorý prináša sieť moderných slovenských potravín Kraj.

Jednotlivé bunky, ktoré sú zodpovedné za vstrebávanie potravy a prenos čiastočiek natrávenej potravy do krvného obehu síce pracujú správne, ale v istom momente dochádza k ich disfunkcii. „Medzi bunkami, ktoré sú na sliznici tenkého čreva naukladané vedľa seba dochádza k vytváraniu medzier. Spojivo medzi bunkami sa uvoľní, naruší a priestory sa neuzavrú. Do krvi sa tak dostávajú aj látky, ktoré tam nepatria a pri správnom fungovaní by opustili črevo. Ide o toxíny, odpadové látky, mikróby či baktérie. V krvnom obehu začnú spôsobovať problémy a veľmi zaťažujú imunitný systém. Ten, ako náhle ich zaregistruje, začne proti nim vytvárať protilátky,“ vysvetlil odborník.

Súvisí s intoleranciami

Medzi syndrómom zvýšenej črevnej priepustnosti a intoleranciami je určité prepojenie. „Keď črevná bunka nevie rozštiepiť napr. bielkovinu kravského mlieka alebo laktózu, dostane sa do krvného obehu, a ten proti nej vytvára protilátky. V krvi tak vieme merať a zistiť intoleranciu,“ upozornil Abaffy. Touto metódou sa dá zistiť alergia na laktózu, kravskú bielkovinu, vaječnú bielkovinu, sóju aj histamín.

Na tento syndróm sú naviazané aj ďalšie alergie či ekzémy. „Tým, že prienik škodlivých látok do krvi je voľný, krv ich roznáša po celom organizme a celý organizmus na to zareaguje. Zareaguje koža, kĺby, svaly aj mozog,“ doplnil odborník s tým, že to môže viesť k rôznym ekzémom ba až cukrovke.

Jednoduché vyšetrenie

Lekár syndróm zvýšenej priepustnosti čreva zisťuje vyšetrením moču. „Zoberie sa moč najskôr na lačno a potom sa vypije prípravok laktulóza. Dve hodiny po vypití sa opäť zoberie moč, v ktorom sa merajú odpadové látky,“ jednoducho vysvetlil odborník. Pred vyšetrením ale musí človek dodržiavať diétu. „Pacient by nemal užívať antibiotiká, jesť ťažké jedlá a znížiť množstvo cukru v strave,“ doplnil.

Pomôže diéta

Samotný syndróm zvýšenej črevnej priepustnosti nie je životu nebezpečný, ale svojimi prejavmi môže človeku skomplikovať život. „Špeciálna liečba na to neexistuje. Vychádza sa iba z toho, čo syndróm spôsobuje. Ak ho spôsobuje lepok, stres alebo nevhodné zloženie stravy, tak treba urobiť nápravu v životospráve,“ tvrdí lekár.

Úpravou stravy môže pacient pomôcť zmierniť príznaky. „Ideálne je upraviť životosprávu, zmeniť stravovanie, orientovať sa na zdravé a čerstvé potraviny, upraviť pomer živín v potrave, doplniť vitamíny a minerály. Treba sa orientovať na potraviny, ktoré majú liečivú hodnotu,“ uzavrel doktor Vladislav Abaffy, odborný garant projektu Život bez obmedzení.

Kraj | 04. 11. 2019

Zoznam blogov

Zoznam podcastov