Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 62 | #62: Variť, dusiť, piecť alebo grilovať? Vyberte si zdravie!

„Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie.“ (François de La Rochefoucauld)

Úspech zdravého stravovania (sa) je podmienený nielen tým, aké potraviny si človek naloží na tanier, ale aj spôsobom, akým sú pripravené. Zatiaľ čo pečenie patrí medzi najstaršie tepelné prípravy jedla, dusenie zase medzi najzdravšie metódy varenia.

Vyprážaný rezeň so šalátom, národné jedlo Slovákov (?)

Pečenie a vyprážanie (na tuku) je z pohľadu zdravého životného štýlu považované za najnevhodnejší spôsob, ako (si) jedlo tepelne upraviť. Pri vysokých teplotách, ktoré môžu dosiahnuť až 300 stupňov Celzia, totiž z tuku a bielkovín vzniká množstvo zdraviu škodlivých (karcinogénnych) látok. Navyše, ak vnútro (napríklad) mäsa nie je dostatočne prepečené, čo sa bežne stáva, nezbaví sa choroboplodných mikroorganizmov. Pečené a vyprážané jedlo je rozumné konzumovať striedmo a v primeraných porciách.

Variť a dusiť by sme mali (jedlo) častejšie, aj keď ovocie a zeleninu je najvhodnejšie konzumovať v studenom, respektíve v surovom stave. Zo všetkých dostupných metód je voči zdraviu najviac šetrné parenie, teda varenie v pare. Takto pripravené jedlá sú oveľa chutnejšie, majú krajšiu farbu a zachovávajú si aj pôvodnú vôňu. Navyše, v pôvodnom (nezmenenom) stave v nich ostáva viac živín citlivých na teplo.

Grilovanie je medzi Slovákmi veľmi populárne a s prichádzajúcim oteplením aj pomerne časté. V našich končinách si najčastejšie grilujeme mäso, údeniny, zeleninu a syr. Avšak, táto tepelná úprava jedla nad otvoreným ohňom prebieha pri mimoriadne vysokých teplotách (400 stupňov Celzia), čo vedie k vzniku toxických a karcinogénnych látok, ktoré priamo kontaminujú zohrievanú potravu. Tento druh prípravy jedla možno považovať za rizikový. A napriek tomu, že je grilovanie príjemnou letnou aktivitou, nemala by sa opakovať veľmi často.

Pod vznik mikrovlnnej rúry sa podpísala náhoda a čokoládová tyčinka. Tá sa roztopila vo vrecku americkému inžinierovi Percymu Spencerovi, ktorý experimentoval s magnetrónmi, čiže s trubicami, v ktorých vzniká mikrovlnné žiarenie. Na konci jeho experimentu bola prvá komerčná mikrovlnka, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1947. Počas ohrevu jedla v mikrovlnke dochádza k rozkmitaniu molekúl vody v potravinách. Karcinogénne látky však nevznikajú a preto nie je nutné používanie mikrovlnnej rúry obmedziť.

Zopakujme si, že ak máte redukčnú diétu alebo chcete žiť zdravo:

  • Mäso, hydinu ani ryby nevyprážajte. Varte ich, duste, pečte alebo grilujte, avšak nikdy nie nad otvoreným ohňom,
  • Pred varením z mäsa odstráňte kožu a všetok viditeľný tuk,
  • Obmedzte škrobové prílohy a chlieb,
  • Varte bez omáčok s vysokým obsahom tuku a škrobu,
  • Vyberajte si (pokiaľ možno) chudé bravčové a hovädzie mäso alebo divinu,
  • Jaternice, pečienky, držky a iné vnútornosti si doprajte len výnimočne,
  • Najlepšie mäso je z hydiny - chudé, biele.
Kraj | 18. 05. 2022

Zoznam blogov

Zoznam podcastov