Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 55 | #55: Za kilá navyše môže (aj) naša psychika: Vyrazte čo najskôr na cestu - route 66!

Keby som vedel, že budem žiť tak dlho, staral by som sa o seba lepšie! To sú veľavravné slová amerického pianistu Eubieho Blakea, ktoré sa hodia aj do diskusie na tému nadváha a obezita. Ako sa toto ochorenie, dnes známe ako diagnóza E 66.0, lieči? Z akých liečebných zložiek sa skladá terapia obezity? Dôležité je v tejto súvislosti spomenúť slovo - komplexne.

V praxi to znamená, že obezitu nie je možné poraziť len jedným opatrením, napríklad výhradne redukčnou diétou. Súčasťou liečby musí byť aj pohybová aktivita, ktorá v dnešnej dobe ťahá za kratší koniec. Nedostatok pohybu majú až dve tretiny Slovákov a to je veľmi nelichotivá štatistika. Komplexný manažment obezity preto zahŕňa: (dlhodobé) redukovanie váhy, pohyb, ďalej lieky (antiobezitiká), ale tiež bariatricko/metabolickú chirurgiu. Pridružiť by sa malo budovanie nových životných návykov a stereotypov. A toto všetko musí byť dlhodobý, ideálne celoživotný proces. Ako sme už v diskusii s pánom doktorom Petrom Minárikom, odborníkom na zdravý životný štýl, viackrát spomínali, problém nastáva vtedy, keď energetický výdaj dlhodobo prevyšuje energetický príjem, čiže nie je dodržiavaná energetická rovnováha.

Za obezitou nie je vždy len láska k jedlu!

Často sa pod ňu podpisujú ďalšie faktory, medzi ktoré patrí aj aktuálne psychické rozpoloženie. Obezita je totiž aj psychický problém a súčasťou jeho riešenia musí byť teda aj psychologická liečba, respektíve psychoterapia. Najmä preto, že snahu schudnúť môžu sprevádzať (dočasné a) prirodzené neúspechy.

Farmácia naša každodenná

Jednou z možností, ako zabojovať proti kilám navyše, je užívanie liekov - takzvaných antiobezitík (najmä naltrexónu a bupropiónu). Ich účinok spočíva v tom, že potláčajú chuť na jedlo a zároveň zvyšujú výdaj energie. Nejde o voľnopredajné lieky, predpisuje ich výlučne lekár - odborník, pričom na Slovensku si ich plne hradí pacient. Farmakologická liečba je odporúčaná najmä tým ľuďom, ktorých hodnota BMI je vyššia ako 30. Často sa kombinuje s nefarmakologickými postupmi.

Sú aj ďalšie možnosti - napríklad zásah chirurga

Komplexnú a udržateľnú liečbu obezity - nazývanú tiež route 66, teda cesta 66, dopĺňa (aj na Slovensku) bariatrická a metabolická chirurgia. Patria sem operácie typu bandáž žalúdka či žalúdočný bypass. Väčšinou sa aplikuje u pacientov s BMI nad 40.

A nezabúdajme. Gény sú náboje a spoločnosť stláča spúšť. Inak povedané, prostredie, v ktorom vyrastáme a fungujeme, ale aj životný štýl, ovplyvňujú našu hmotnosť viac ako dedičnosť, čiže genetická predispozícia. A v prípade, že sa náš nadváha, v horšom prípade už obezita týka, treba ju riešiť okamžite. Čím skôr človek začne, tým lepšie výsledky je schopný dosiahnuť. Avšak, vyraziť do boja s kilogramami navyše svojpomocne, je veľmi odvážne. Viac sa o tejto večnej téme dozviete aj v našom podcaste, ktorého súčasťou je odborník - gastroenterológ Peter Minárik.

Kraj | 28. 01. 2022

Zoznam blogov

Zoznam podcastov