Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 26 | #26: Keď má dieťa alergiu na kravské mlieko

Žiť život bez obmedzení? Nie vždy je to možné, keďže posledné slovo má aj tak naše zdravie. O to viac zamrzí, ak sa zdravotný problém objaví u malého dieťaťa. Ani najmenším sa totiž nevyhýbajú rôzne druhy potravinových alergií. Čo čaká rodičov, ktorých potomkovi diagnostikovali intoleranciu na bielkovinu kravského mlieka? Na aké obmedzenia sa musí pripraviť dojčiaca mama?

Intolerancia na bielkovinu kravského mlieka je udetí evidovaná ako najčastejšia potravinová alergia. Natíska sa preto otázka, či môžu maloletí s touto diagnózou konzumovať hovädzie mäso. Môžu. Vysvetlenie je jednoduché. Najčastejšie alergénne potraviny, kazeín a betalaktoglobulín, sa totiž nachádzajú v mliečnych žľazách kráv, nie v ich mäse. Avšak! Neplatí to v prípade, že je dieťa alergické na hovädzí sérový albumín a laktoferín. Táto bielkovina nepochádza z mlieka a vemena kravy, ale zo séra. Nachádza sa vo svalovine. Zdravotný problém sa prejaví najčastejšie po zjedení takého mäsa, ktoré býva nedostatočne tepelne upravované (tatársky biftek). Sérum dobytka obsahuje aj iné bielkoviny, ktoré sa môžu dostať do mlieka, napríklad kolagén. Vtedy nie je vylúčené, že sa u takto alergického dieťaťa prejaví aj problém s konzumáciou želatínových výrobkov.

Ani prevarené nie je menej škodlivé

Živočíšne bielkoviny sú totiž voči varu mimoriadne odolné, najmä však kazeín. Prítomnosť bielkovinových alergénov sa nám nepodarí znížiť ani vtedy, keď mlieko a výrobky z neho hlboko zmrazíme.

Ovčie a kozie mlieko radšej nie

Ak má dieťa diagnostikovanú alergiu na kravské mlieko, nesmie piť kozie či ovčie. Dôvodom je takzvaná skrížená alergia, ktorá sa prejaví až v polovici prípadov. Najmenej škodlivé je v tejto súvislosti ťavie mlieko.

Dojčiaca mamička by si mala upraviť jedálniček

Čo to znamená? Ak žena dojčí dieťa, ktoré je alergické na mlieko, mala by sa mu automaticky vyhýbať aj ona sama. Pre dobro bábätka je dobré vylúčiť zo stravy všetky mliečne výrobky, keďže bielkovina kravského mlieka prechádza aj do materského mlieka. Ak by to neurobila, môže sa udieťaťa prejaviť alergická reakcia. Uplne dojčeného bábätka bez príkrmov zvykne byť hlavným alergénom bielkovina syrovátky.

Ak nie materské mlieko, potom aké?

Na trhu s potravinami sú k dispozícii takzvané hydrolyzované detské mlieka, ktoré fungujú ako adekvátne náhrady materského mlieka. Toleruje ich až 90 percent takto chorých detičiek. Pre zvyšných 10 percent sú zase určené takzvané aminokyselinové. Ich chuť je však horkejšia, niekedy kyslejšia, preto sa stáva, že dojčatám nechutia. Odborníci odporúčajú pridať v takom prípade glukopur, čiže hroznový cukor.

Uškodí alergickému dieťaťu sójové mlieko?

S veľkou pravdepodobnosťou áno. Až 50 percent detí alergických na mlieko je totiž alergických aj na sóju. Minimálne do dovŕšenia polroku života by preto mali piť len vyššie spomínané hydrolizované alebo aminokyselinové mlieka. V prípade, že dieťatko sóju toleruje, môže ju konzumovať, avšak s odporúčaním, aby bolo staršie ako 6 mesiacov.

Neznášanlivosť kravského mlieka nemusí byť na celý život. Podľa slov odborníčky, Klinickej imunologičky a alergologičky doktorky Zuzany Abbafyovej, je pozitívne, že z tohto typu alergie väčšina detí časom vyrastie. Ak sa vyskytne do jedného roku života, až v 80-tich percentách prípadov do školského veku vyhasne. Alergia na kazeín má však horšiu prognózu. Vyhasína menej často, respektíve v 60-tich percentách prípadov u detí do troch rokov. Alergia na bielkoviny syrovátky zmizne v 90-tich až 95-tich percentách.

Pár slov na záver:

Najmä v prípade ťažkej formy alergickej reakcie, ktorú poznáme pod označením anafylaktický šok, je dôležité byť obozretný a dobre informovaný. Pozor si treba dávať najmä pri návšteve reštaurácií a iných stravovacích zariadení. Jedlo, ktoré sme si objednali, nemusí obsahovať alergénnu bielkovinu, mohlo však byť pripravené v hrnci, v ktorom bolo predtým prítomné mlieko.

Kraj | 10. 11. 2020

Zoznam blogov

Zoznam podcastov