Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

BLOG 38 | #38: Žime bez obmedzení aj po menopauze!

Mnoho žien v aktívnom veku necvičía veľmi málo fyzickej aktivity majú najmä seniorky. Peter Minárik, odborník na zdravý životný štýl, v tejto súvislostí radí – budovať si návyky a zpresvedčenia „musím“ prejsť na voľbu „chcem“!

Nie je to tak dávno, čo jedna zahraničná štúdia sledovala dva typy žien. Pasívne (so sedavým spôsobom života)a tie, ktoré žijú (naopak) veľmi aktívne. Z výsledkov bolo možné presne určiť, čo majú spoločné a odlišné.

Pasívne a aktívne ženy prežívajú pocit šťastia a úspechu úplne rovnako. Na druhej strane, záskupkyne ženského pohlavia, ktoré sa rady hýbu, sú flexibilnejšie a majú realistickejšie ciele. Týka sa to napríklad aj redukcie váhy. Vedia si totiž bez ružových okuliarov stanoviť, koľkých kilogramov sa môžu zbaviť a nepoškodiť si zdravie. Pasívne ženy však ostávajú často sklamané a nešťastné, keď svoje prehnané túžby po chudnutí nedosiahnu.

Má pre ženy význam, aby boli fyzicky aktívne aj po menopauze?

Otázka je na mieste, pretože aj v tomto období môže žena žiť bez obmedzení. Prax však ukazuje, že sato v mnohých prípadoch nedeje. Ženy, ktoré dosiahli menopauzu, sa zvyknú začať šetriť. Žijú sedavo, vôbec necvičia, nevykonávajú takmer žiadnu fyzickú aktivitu a nemajú ani pravidelný každodenný rutinný pohyb. Častejšie cestujú autom alebo hromadným dopravným prostriedkom, prestávajú používať schody a radšej sa (z)vezú výťahom. Pritom, v staršom veku platí dvojnásobne – hýbme sa! Podľa Petra Minárika je však pravda taká, že ženy, ktoré sú po menopauze málo alebo vôbec aktívne, si tento „neduh“ zvyknú priniesť „z mladosti“. Riskujú tým vznik kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny prsníka, keďže ich hormonálna ochrana prestáva byť aktívna. A hoci je najlepšie zbaviť sa obezity ešte pred klimaktériom, ak sa to nepodarí, treba sa pokúsiť aj po ňom. Skrátka, rezignácia nie je na mieste.

Navyše, ako ukázala 5 rokov stará štúdia, ženy po menopauze síce majú vyššiu hmotnosť a BMI, väčší obvod pása a viac tuku v tele, ale profitujú už zmenšej fyzickej aktivity (čo ich štíhle rovesníčky nie).

Zlaté pravidlo znie –motivovať sa k pohybu! U starších ľudí sú vítané napríklad kolektívne výlety, v rámci ktorých človek vydá dostatočné množstvo energie a rozumne ju minie, samozrejme, primerane svojmu veku. Všeobecne sa však odporúča 300 minút pohybu týždenne. Ako sme spomínali na začiatku blogu, základné sú správne návyky. A neplatí to len pri fyzických aktivitách, ale aj stravovaní sa. Jedálniček by mal byť pestrý, ale zdravý aj vo vyššom veku a rovnako tak po menopauze.

Sedavá životospráva verzus absencia fyzickej aktivity.

Nie sú to synonymá! Ide odva rôzne prístupy k životu, čo sa však týka nielen mladších či starších žien, ale aj mužov. Nedostatok fyzickej aktivity zrejme netreba podrobnejšie vysvetľovať. Sedavosť je však pojem iného významu. Človek „vtedy“ nestrieda sedenie s krátkodobým pohybom, nepoužíva svoje nohy a prirodzený pohyb ,aby sa premiestnil z miesta na miesto alebo z poschodia na poschodie. Všeobecne sa pritom odporúča, aby sme sedavú životo správu aspoň raz za hodinu prerušili. Stačí „sa odlepiť“ od počítača alebo televízora ,zacvičiť si a prebehnúť sa. Ideálne je urobiť tak každú polhodinku.

Kraj | 12. 05. 2021

Zoznam blogov

Zoznam podcastov