Včely zohrávajú kľúčovú úlohu v oblasti potravinovej bezpečnosti a bez ich pomoci by nebolo schopné rozmnožovať sa veľké množstvo poľnohospodárskych a lesných plodín. Včely sú aj dôležitým ukazovateľom stavu životného prostredia, no ich počet každým rokom výrazne klesá. Nám v KRAJi tento negatívny vývoj nie je ľahostajný. Rozhodli sme sa adoptovať si a starať sa o včelie spoločenstvá na východe Slovenska a prinášať vám sladký a chutný med, ktorý vyprodukujú.
V rámci projektu Adoptuj úľ sme sa rozhodli podporiť adopciu 58 úľov. Podarilo sa nám tak zachrániť viac ako 50-ročnú včelnicu na východnom Slovensku v malej horskej dedinke Vysoká, o ktorú sa profesionálne postará včelár Igor Štvarták.
V srdci stredného Slovenska sme podporili včelárku Tatianu Kamenskú adopciou 30 úľov. Táto včelnica je známa medom, ktorý dosiahol lepšie parametre ako najdrahší manukový med na svete, pochádzajúci z Nového Zélandu. V mede z tejto včelnice je zastúpené to najlepšie zo sily jarných kvetov, lúčnych bylín a ovocných i lesných stromov, čo sa odráža na jeho kvalite.
Nadviazali sme spoluprácu so Strednou odbornou školou Pod Bánošom v Banskej Bystrici, kde sa vyučuje odbor včelárstvo. Adoptovali sme 80 úľov v horárni v Nízkych Tatrách, o ktorú sa študenti s láskou starajú a z včelnice produkujú lesný med lahodnej a jemnej chuti. Už teraz sa môžete tešiť aj na agátový med od hraníc našich maďarských susedov.
Na západnom Slovensku, v krásnej prírode pod úpätím Považského Inovca, sme adoptovali 20 úľov zo včelnice Šťastné včielky, o ktoré sa stará partia včelárskych nadšencov. Na pultoch našich predajní nájdete už aj ochutené pastované medy z jarných stromov a repky– so škoricou, zázvorom, či holandským kakaom alebo tradičný kvetový med. Šťastné včielky produkujú med s najvyšším antibakteriálnym potenciálom (dokonca lepší než manukový).
Výťažok z predaja medu bude slúžiť na ďalšiu podporu rozvoja včelárskeho remesla na Slovensku.
Kontaktný formulár