Život bez obmedzení

Pre všetkých
s potravinovou intoleranciou

Poradňa

Trápi Vás potravinová intolerancia alebo potravinová alergia?

Okrem toho, že v predajniach KRAJ nájdete širokú paletu produktov špecializovaných kategórií, je našou ambíciou aj šíriť osvetu a poskytnúť odborné informácie k týmto stále aktuálnejším témam. Pre všetkých, ktorí bojujú so stravovacími obmedzeniami, alebo majú akúkoľvek otázku ohľadom výživy máme v rámci nášho projektu Život bez obmedzení online poradňu s odborníkom v klinickom odbore gastroenterológia Doc. MUDr. Peter Minárikom, PhD.

Napíšte nám, radi Vám na Vaše otázky odpovieme.


Vy sa pýtate, my odpovedáme

ÁNO. Osoby alergické na kravské mlieko môžu piť kozie alebo ovčie mlieko. Je dokonca možné, že kozie alebo ovčie mlieko budú znášať lepšie ako kravské.

Kozie a ovčie mlieko obsahuje menej alergénov ako kravské mlieko. Pacienti s alergiou na kravské mlieko ich preto lepšie tolerujú a trávia. Bielkoviny v kozom alebo ovčom mlieku sa líšia od bielkovín v kravskom mlieku, preto je možné, že na kozie alebo ovčie mlieko nie je alergický ten, kto trpí alergiou na kravské mlieko.

Kozie mlieko má výraznú chuť. Kto nie je zvyknutý ho piť, si ho môže zmiešať s inými tekutinami, napríklad s vodou alebo s džúsom, prípadne ním v receptoch nahradiť kravské mlieko.

Predtým, ako človek alergický na BKM kozie alebo ovčie mlieko vyskúša, by sa mal poradiť so svojím alergiológom alebo ošetrujúcim praktickým lekárom.

¹ Bielkovina kravského mlieka

Orechy a arašidy patria medzi 8 najčastejších potravinových alergénov (spolu s kravským mliekom, vajcami, rybami, kôrovcami, pšenicou a sójou).

80 % ľudí však v dospelosti z tejto alergie nevyrastie. Len dve z 10-tich detí to šťastie majú. Alergia na arašidy sa líši od iných detských potravinových alergií. Tie sa vo všeobecnosti stávajú menej častými s pribúdajúcim vekom, pretože s ním dozrieva tráviaci systém a telo reaguje na potraviny vyvolávajúce alergie menej. Deti, ktoré vyrastú z alergie na orechy alebo arašidy, majú iba malú šancu, že sa alergia zopakuje.

Najlepší spôsob, ako s istotou zistiť, či človek z alergie na orechy alebo arašidy „vyrástol", je absolvovať orálnu potravinovú skúšku. Tá sa vykonáva u pediatra alebo u alergológa, niekedy dokonca (s ohľadom na bezpečnosť pacienta) v nemocnici.

Deti, ktoré vyrastú z alergie na orechy alebo arašidy, majú iba malú šancu, že sa alergia zopakuje.

Ak ide o alergiu na zemiaky, je možné, že z nej dieťa časom vyrastie.

Väčšina ľudí nemá po operačnom odstránení žlčníka² dlhodobé následky. Môže sa však objaviťpostcholecystektomický syndróm; a to hneď alebo aj mesiace/roky po operácii.

Medzi potenciálne dlhodobé ťažkosti patrí hnačka, neznášanlivosť mastných jedál, plynatosť, pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie, žltačka a občasné epizódy bolesti brucha. Grganie (ako jediný prejav) sa po odstránení žlčníka vyskytuje menej často.

Celiakia je geneticky podmienená, celoživotná a nevyliečiteľná precitlivenosť na lepok (glutén). Imunitný systém človeka s celiakiou veľmi senzitívne reaguje na prítomnosť obilných bielkovín, ktoré nie sú živočíšneho pôvodu alebo nezodpovedajú bielkovine ľudského organizmu. Grganie však nie je typickým prejavom celiakie. Ak by však pretrvávalo, treba sa poradiť s ošetrujúcim lekárom alebo gastroenterológom.

² Cholecystektómia, CHE

Áno. Osoby s potravinovými alergiami sú najčastejším typom kožného ekzému, ktorý sa odborne nazýva atopická dermatitída, ohrozené viac. Postihuje jedného z 10-tich ľudí v rôznom veku, hoci sa zvyčajne vyvinie u 5-ročných detí. Asi jedna tretina detí s ťažkým atopickým ekzémom má aj potravinovú alergiu. U dospelých osôb sú však potravinové alergie zriedkavejšie. Zatiaľ čo u detí je za alergické reakcie zodpovedné najmä kravské mlieko a často sú nimi aj slepačie vajcia, u dospelých je to najmä alergia na peľ.

Bohužiaľ, ani zmena stravy nebýva u dieťaťa s atopickým ekzémom úspešná a jeho znaky sa prejavujú aj naďalej. Alergiologické testy sú v mnohých prípadoch pri atopickej dermatitíde negatívne, preto je náročné určiť, či konzumácia konkrétnej potraviny vedie k vzniku ekzému.

Áno. Galangal totiž neobsahuje lepok, preto by galangová múka mala byť pre pacientov s celiakiou bezpečná.Treba však byť opatrný, pozorne (si) čítať obaly potravín a konzumovať len tie, ktoré presvedčivo neobsahujú lepok a ani nemohli byť kontaminované inými, lepok obsahujúcimi potravinami.

Zoznam povolených, zakázaných a rizikových potravín a mnoho ďalších cenných rád pre pacientov s celiakou a s ostatnými chorobami viazanými na konzumáciu lepku, môže slovenský pacient nájsť v rôznych publikáciách. Gastroenterológ - MUDR. Peter Minárik odporúča napríklad knihu Bezlepková diéta s podtitulom Celiakia a iné ochorenia vyvolané lepkom).

Vypočujte si sériu dialógov o potravinovej intolerancii:

Sledujte a počúvajte nás na: